tynk
źródło: pexels.com

Możliwości z aranżacją wnętrz poprzez odpowiedni dobór materiałów są naprawdę szerokie. Firmy zajmujące się produkcją tego rodzaju rozwiązań dokładają wszelkich starań, aby ich produkty spełniały wymagania techniczne, ale również te, związane z estetyką pomieszczeń. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele elementów przeznaczonych do wykończenia przestrzeni mieszkalnej, które zapewniają pomieszczeniom trwałość i elegancję. Bez wątpienia produkt, którym jest tynk dekoracyjny to hit ostatnich lat. Cieszy się ogromnym uznaniem ze strony projektantów, ale również firm świadczących usługi w zakresie wykończenia mieszkań i domów. Co więcej, wykonanie tego typu aranżacji wnętrza możliwe jest także poprzez samodzielną pracę, co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów, wynikających z robocizny.

Czym jest tynk dekoracyjny?

Jest to nic innego jak specjalna masa, przeznaczona do nakładania na różnego typu powierzchnie, jak ściany lub podłogi, a także meble, za pośrednictwem której możliwej jest uzyskanie zdumiewających efektów wizualnych, wynikających z kolorystyki tynku. Jest to rozwiązanie coraz bardziej powszechne, wykorzystywane tak samo w łazienkach i kuchniach, jak też w pomieszczeniach typu salon. Przede wszystkim szeroki wybór kolorystyki, która imituje naturalne materiały, jak kamień, pozwala na aranżację przestrzeni w sposób bardzo elegancki, przyjemny wizualnie, jednocześnie spełniający wymogi nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Tynk dekoracyjny w łazience

Przez długi czas jednym z podstawowych materiałów, wykorzystywanych do wykończenia tego typu powierzchni, były płytki układane na ścianach i podłodze. Wynika to z faktu, iż są materiałem bardzo wytrzymałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć oraz wodę, które występują w łazience. W celu zapewnienia całej strukturze wodoszczelności, pomiędzy płytkami stosuje się fugę, która po zaschnięciu twardnieje i niweluje ryzyko przedostawania się wody pod płytki, co mogłoby osłabić całą strukturę podłogi. Obecne trendy w aranżacji łazienek skłaniają się jednak coraz częściej w stronę tynku dekoracyjnego, który jest rozwiązaniem doskonałym do tego typu pomieszczeń, również w sytuacji, jeśli w łazience występuje ogrzewanie podłogowe. Przede wszystkim przy zastosowaniu tego materiału możliwe jest stworzenie jednolitej płaszczyzny na powierzchni nawet 140m2. W praktyce oznacza to, iż cała podłoga w łazience wykonana jest z masy, która pozbawiona jest zagłębień, w których mogłaby gromadzić się woda. Dodatkowo materiał ten jest odporny na działanie wody, a jego odpowiednia obróbka pozwala na stworzenie nawierzchni antypoślizgowej, co ma ogromne znaczenie. Z uwagi, iż coraz modniejsze są kabiny prysznicowe pozbawione brodzików, w których drzwi montowane są na specjalnych szynach, mocowanych na podłodze, wykończona w ten sposób powierzchnia zyskuje wytrzymałość, estetykę oraz nowoczesny wygląd.

Fronty meblowe wykończone tynkiem dekoracyjnym

Może być to dla wielu zaskoczeniem, jednak elementy takie, jak fronty meblowe, które pełnią także funkcję dekoracyjną i pozwalają na stworzenie oryginalnej przestrzeni, posiadającej wszelkiego rodzaju walory estetyczne, mogą zostać wykończone dzięki tynkowi dekoracyjnemu. Jest to materiał bardzo plastyczny, nakładany cienkimi warstwami, co pozwala na utworzenie jednolitej powierzchni na meblu. To dodatkowo umożliwia aranżację przestrzeni mieszkalnych w sposób bardzo spójny, zapewniający estetykę, wizualną spójność, a także zaskakujące rozwiązania technologiczne.

Jaki jest koszt tynku dekoracyjnego?

W swojej podstawowej formie, wiaderko, w którym znajduje się 10 kg masy dekoracyjnej, to koszt około 250 – 300 złotych. Biorąc pod uwagę wydajność materiału oraz jego średnie zużycie, jest to ilość wystarczająca, aby w sposób bardzo szczegółowy i precyzyjny wykończyć pomieszczenie takie, jak łazienka, czy kuchnia. Trzeba również pamiętać, iż niejednokrotnie niezbędne jest zastosowanie dodatkowych materiałów, które umieszczane są pomiędzy surowym betonem a tynkiem dekoracyjnym, w celu zapewnienia odpowiedniej izolacji, czy redukcji dźwięków rozchodzących się po mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here