Duże decyzje zakupowe, takie jak zakup nowego komputera stacjonarnego, nowego laptopa, telewizora, lodówki czy też czegoś jeszcze większego i droższego, jak na przykład zakup nowego lub używanego samochodu – wszystkie tego typu zakupy wiążą się zawsze z bardzo dużymi kosztami i obowiązkiem posiadania dużych sum pieniędzy.
Niestety nie każdy z nas oszczędza i nie każdy odkłada też co miesiąc swoich pieniędzy do przysłowiowej „skarbonki”. Bardzo wiele osób, szczególnie tych młodych i gorzej zarabiających, żyje i pracuje od dziesiątego do dziesiątego. Jeżeli zarabiamy najniższą krajową lub zaledwie trochę więcej niż najniższa krajowa, to w większości przypadków nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na odłożenie jakichkolwiek pieniędzy na większe zakupy, właśnie takie jak kupno nowej lodówki czy pralki.
Kredyt na większe zakupy
Wiele osób jest też w tak bardzo złej sytuacji finansowej, że jest zadłużona. Kredyt dla bardzo zadłużonych jest bardzo ciężki do otrzymania – nie bez powodu większe i mniejsze banki nie są zbyt chętne do udzielania pożyczek i kredytów osobom, których zdolność kredytowa jest czasami zerowa.
Jeżeli jednak nie posiadamy żadnych długów, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli postarać się o większy zastrzyk gotówki na większe zakupy, w postaci kredytu. Kupno nowego telewizora, samochodu czy też remont całego mieszkania – wszystko to będzie wówczas w zasięgu naszej ręki.
O tym na jaki kredyt będziemy w stanie sobie pozwolić zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej. Od czego owa zdolność kredytowa zależy?
Przede wszystkim od naszych dochodów (lub naszych i naszego małżonka jeżeli jesteśmy po ślubie i mieszkamy razem). Im wyższe dochody, tym większa zdolność kredytowa. Drugim czynnikiem na który patrzą banki, to nasze wydatki. Jeżeli nasze wydatki są bardzo duże i na przykład są bardzo zbliżone do naszych dochodów, to wówczas nasza zdolność kredytowa maleje. Trzecim sprawdzanym czynnikiem jest forma zatrudnienia na której pracujemy. Najbardziej możemy zyskać jeżeli pracujemy na umowie o pracę – gwarantuje to bowiem, że nie zostaniemy w najbliższym czasie bez pracy. Często sprawdza się również to czy kredytobiorca nie jest w żaden sposób zadłużony lub obciążony innymi kredytami, nawet jeżeli były one brane w innych bankach.
Co jeżeli nasza zdolność kredytowa jest bardzo niska? Wówczas pozostaje nam pożyczenie pieniędzy od rodziny lub wzięcie pieniędzy od banku chwilówkowego – będzie się to jednak wiązało wówczas ze zdecydowanie większym oprocentowaniem.