źródło: pexels.com

Szereg przestrzeni mieszkalnych, takich jak domy mieszkalne to wnętrza kondygnacje. Oznacza to, iż najczęściej budynek podzielony jest na parter oraz piętro, dzięki czemu zwiększona jest powierzchnia mieszkalna, nawet jeśli działka posiada ograniczoną wielkość. Z tej racji niezbędne jest wykorzystanie rozwiązań świetlnych, które ułatwią funkcjonowanie w tego typu obiekcie architektonicznym. Oczywiście bardzo ważne jest, aby aby poszczególne pokoje, także salon, czy łazienka posiadały kilka typów oświetlenia, co ułatwia ich użytkowanie. Bez wątpienia jednak bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniego typu lamp w klatce schodowej wewnętrznej, czy po prostu bezpośrednio w okolicach schodów, celem zapewnienia bezpieczeństwa domowników.

Dlaczego oświetlenie schodów jest tak ważne?

Spacer pomiędzy piętrami odbywa się za pośrednictwem schodów. Niejednokrotnie umiejscowione są w klatce, która nie jest zbyt przestronna. Występuje tam niewielka ilość miejsca, która poprzedzielana jest ściankami. Występują tak również barierki oraz niżej lub wyżej umiejscowiony sufit. Oznacza to, iż nawet w ciągu dnia dostęp do światła jest ograniczony. To z kolei rodzi niebezpieczeństwo krzywego stanięcia na stopniu, czy na przykład przeoczenia przedmiotu, który znajduje się na schodach, dlatego projektanci wnętrz wykorzystują konkretne rozwiązania technologiczne, dostępne na rynku oświetleniowym, które pomagają w bezpiecznym użytkowaniu tej przestrzeni.

Jakie oświetlenie zamontować w okolicach schodów?

W porównaniu do pozostałych pomieszczeń, oświetlenie schodów powinno mieć mniejsze natężenie, niż w pokojach. Nie ma potrzeby stosowania intensywnego światła, tym bardziej, iż lampy często montowane są w pobliżu oczu, co mogłoby powodować oślepienie. Dlatego warto rozważyć zakup delikatnego oświetlenia punktowego, które nakierowane będzie bezpośrednio na stopnie. Z reguły wykorzystanie światła centralnego, rozproszonego, umieszczonego na suficie, w postaci lampy lub żyrandolu, czy ścianie, sprawdza się w przypadku krętych przestrzeni, jakie występują przy okazji schodów, ponieważ występować będą miejsca o ograniczonym dostępnie do światła. To jeden z powodów, dla których miejscowe lampy o wiele lepiej sprawdzą się przy okazji tego rodzaju elementów budynku.

Taśmy LED – doskonałe oświetlenie stopni

Bardzo modnym i powszechnym wykorzystaniem lamp LED jest ich montaż bezpośrednio pod stopniem. Pozwala to na doskonałe podświetlenie całej powierzchni schodów, a zarazem tego typu oświetlenie nie stanowi źródła intensywnego światła, dlatego może być zaświecone przez dłuższy czas, zapewniając jednocześnie wspaniały efekt wizualny. Jest to rozwiązanie tym bardziej praktyczne, iż wszelkiego rodzaju produkty z kategorii LED to wysokiej jakości, ekonomiczne i żywotne elementy domu. Dlatego ten typ oświetlenia jest powszechnie stosowany tak samo przy okazji powierzchni mieszkalnych, jak również użytkowych.

Oprawy LED wmontowane przy stopniu

Obok wykorzystania taśmy LED warto też rozważyć zakup tzw. oczek, które zostają wmontowane w stopniem. Światło zostaje skierowane ku górze, jednak nie jest oślepiające, a pozwala uwidocznić poszczególne schody, zapewniając także doskonałe uwypuklenie kształtów ścian, w szczególności, jeśli występują tak łuki. To również doskonały sposób na oświetlenie stopni, który przekłada się na zdumiewający efekt wizualny.

Lampy LED podtynkowe

Innym rozwiązaniem są lampy podtynkowe, czy po prostu montowane bezpośrednio w ścianie, na niewielkiej wysokości, najczęściej kilkunastu centymetrów nad stopniem. Dzięki temu elementy te otrzymują doskonałe oświetlenie, a jednocześnie odpowiednie rozplanowanie lamp pozwala na redukcję ich ilości, przy jednoczesnym zachowaniu równomiernego doświetlenia całej powierzchni.

Jaki jest koszt oświetlenia schodów?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. W dużej mierze wszystko zależy od tego, jaka ilość stopni występuje w naszym domu. Dodatkowo ważne jest, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Z pewnością można skorzystać z rozwiązań, których finalny koszt wyniesie od 400 złotych do 1000 złotych. W tym przedziale cenowym możemy zakupić nie tylko odpowiednią ilość lamp, czy taśmy LED, ale liczyć również na produkty wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here