Materiały takie, jak tynk dekoracyjny, czy beton dekoracyjny zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność, jeśli chodzi o wykończenie powierzchni mieszkalnych, czy użytkowych. Stąd tak duża popularność tego materiału? A co ważniejsze, czy warto właśnie w ten sposób wykończyć przestrzenie takie, jak kuchnia i jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?
Funkcjonalna i elegancja kuchnia
W miejscach takich, jak domowe kuchnie, cenione są praktycznie, ale i estetyczne rozwiązania. Dlatego jednym z popularnym elementów są wygodne w użytkowaniu i bardzo przestrzenne meble realizowane na wymiar. Poprzez dopasowanie poszczególnych szafek do konkretnego miejsca, możliwe jest stworzenie bardzo spójnej, funkcjonalnej, spersonalizowanej kuchni, włącznie z zabudową elementów takich, jak lodówka, zmywarka, czy płyta indukcyjna i piekarnik. Dodatkowa możliwość montażu frontów, które otwierane są bez potrzeby używania w tym celu uchwytów ułatwia stworzenie jednolitej powierzchni. Warto też pamiętać, iż na rynku dostępne są nie tylko fronty fornirowane, lakierowane, ale często ten element mebli wykonywany jest z różnych płyt wiórowych o ciekawym laminacie, np. imitującym naturalne drewno.
Czym jest tynk dekoracyjny?
To nic innego jak plastyczna masa, wykorzystywana do wykończenia powierzchni takich jak ściany, czy podłogi. W przypadku kuchni z pewnością jego zastosowanie będzie mieć wiele praktycznych zalet, a jednocześnie zapewni wnętrzu świeży, nowoczesny, elegancki wygląd. Dodatkowo jest materiałem bardzo wytrzymałym, a co ważniejsze, świetnie sprawdza się przy okazji ogrzewania podłogowego. Z uwagi na swoje właściwości, bardzo wolno oddaje ciepło, także nawet, jeśli w naszym mieszkaniu nie ma takiego systemu, nie musimy obawiać się chłodnym płytek o poranku.
Kuchnia – gdzie warto wykorzystać tynk dekoracyjny?
Przede wszystkim podłoga – to pierwsza powierzchnia, na której tynk dekoracyjny sprawdzi się doskonale, tym bardziej, iż istnieje szeroki wybór kolorów. Warto pamiętać, iż jest to materiał odporny na wilgoć i wodę, dlatego tak samo jak w przypadku kuchni tak również sprawdza się w łazienkach. Co więcej, odpowiednia obróbka tego materiału pozwala na stworzenie powierzchni antypoślizgowej, co może mieć wiele względów praktycznych i przekładać się na bezpieczeństwo użytkowania danej nawierzchni.
Element ozdobny przy okazji płyty indukcyjnej
Każdy, kto rzadziej lub częściej przygotowuje samodzielnie posiłki, zdaje sobie sprawę, iż tak samo gotowanie, jak również smażenie potraw, wymaga wykorzystania odpowiedniego zabezpieczenia na powierzchni znajdującej się bezpośrednio za palnikami. Początkowo tego rodzaju miejsca wykańczane były za pomocą płytek, następnie modne było wykorzystanie szkła ozdobnego, obecnie natomiast trendy zwracają się coraz mocniej ku zastosowaniu tynku dekoracyjnego, który ułatwia utrzymanie porządku, a jednocześnie zapewnia doskonały efekt wizualny.
Przestrzeń pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem kuchennym
To kolejna, doskonała powierzchnia, na której możemy pokusić się o elementy z tynku dekoracyjnego. Dodatkowo odpowiednie dopasowanie jego koloru do kolorystyki blatu oraz szafek pozwoli na stworzenie bardzo spójnej, charakterystycznej i indywidualnej powierzchni.
Tynk dekoracyjny – multum możliwości
Z pewnością wykorzystanie w kuchni betonu dekoracyjnego to decyzja jak najbardziej trafiona, co więcej pozwala na aranżację tego pomieszczenia w sposób oryginalny, indywidualny, bardzo elegancki i trwały. Jeśli chodzi o same koszt tego typu realizacji, wiele zależy od tego, jak duża powierzchnię chcemy wykończyć za pośrednictwem tej technologii. Średni koszt za opakowanie tynku dekoracyjne wynosi około 350 – 400 złotych. W przypadku podstawowych produktów 10kg masy kosztuje około 380 złotych. W przypadku pokrycia 10m2 tynkiem dekoracyjnym, koszt za materiały wyniesie około 280 złotych. Oczywiście są to kwoty przybliżone, podobnie jak sama pojemność wiaderek z materiałem. Wszystko zależy nie tylko od producentów, ale również samego rodzaju, kolorystyki, czy specyficznych właściwości masy.