źródło: pexels.com

W ostatnim czasie na rynku dostępne są telewizory o rozdzielczości 4K. Jeszcze nie tak dawno reklamowano TV w rozdzielczości HD lub FullHD. Z uwagi na rozwój technologii wiele osób zastanawia się, czy zakup tego typu urządzeń ma sens. Chodzi przede wszystkim o to, czy ludzkie oko jest w stanie odróżnić technologię FullHD od 4K, czyli, innymi słowy, czy zmiana urządzenia na nowy model wpłynie w jakikolwiek sposób na odbiór obrazu.

Czym jest technologia 4K?

Każdy telewizor posiada konkretną rozdzielczość. Oznacza to, iż na ekranie wyświetlana jest określona liczba pikseli w pionie oraz poziomie. Im wyższa rozdzielczość tym lepsza jakość obrazu, o ile do jego nagrania użyto odpowiednio zaawansowanej technologii, umożliwiającej zapisywanie filmów w formacie HD. Telewizor 4K charakteryzuje się rozdzielczością 3840×2160 co zapewnia doskonały odbiór obrazu. Czy oznacza to jednak, iż użytkowanie tego urządzenia możliwe jest w każdym warunkach?

Maksymalna odległość od telewizora

Okazuje się, iż niezbędny jest odpowiedni dystans, aby nasze oko wychwyciło różnicę pomiędzy obrazem 4K a FullHD. W praktyce oznacza to, iż nasz telewizor może znajdować się maksymalnie 2,31 metra od osoby oglądającej. Przekroczenie tego dystansu przekłada się na fakt, iż nasz zmysł wzroku nie odróżni obrazu FullHD od 4K. Dlatego jeśli nasz salon jest przestronny, a przestrzeń wypoczynkowa, jak sofa, czy kanapa znajdują się w sporej odległości od ściany, czy innego miejsca montażu telewizora (przekraczającej wspomniany dystans) nie będziemy odczuwać różnicy pomiędzy jakością FullHD lub 4K. To ważna informacja dla osób, które zastanawiały się nad ewentualną wymianą urządzenia. Jeśli faktycznie planujemy tego rodzaju zakup, należy wziąć pod uwagę odległość dzielącą telewizor od miejsca miejsc siedzących.

Dostępność materiałów w rozdzielczości 4K

Zakup tego typu urządzenia nie oznacza automatycznie, iż każdy film, czy program telewizyjny będzie wyświetlany w tej jakości. Telewizor, jako tako nie zmienia jakości obrazu tylko dlatego, że zastosowano w nim rozdzielczość 4K, a jedynie umożliwia odbiór obrazu w tej jakości. W praktyce okazuje się, iż duża liczba stacji telewizyjnych transmituje swoje programy w jakości FullHD, dlatego przejście na urządzenie 4K nie sprawi, iż odczujemy jakąś różnicę. Trzeba pamiętać, iż jest to technologia bardzo zaawansowana i nowoczesna, dlatego adaptacja do tego typu rozwiązań może chwile potrać, nim zagości na platformach strumieniowych i innych kanałach. Podobnie popularne serwisy, jak YouTube na chwilę obecną oferują maksymalnie rozdzielczość FullHD, dlatego podczas oglądania filmików z Internetu na telewizorze, różnica między telewizorem FullHD a 4K nie będzie widoczna, z uwagi na wyjściową jakość obrazu filmu.

Zalety telewizora w rozdzielczości 4K

Jak wiadomo, jest to dopiero początek tej technologii. Z uwagi, iż jest produktem świeżym, potrzeba będzie trochę czasu, aby na rynku pojawiło się coraz więcej filmów, czy innego typu produkcji dostępnych w tej jakości. Niemniej wiele firm już nad tym pracuje, dlatego rośnie liczba obrazów tworzonych w rozdzielczości 4K. Dotyczy to zarówno kinematografii jak również gier komputerowych. Telewizory tego typu mogą być w szczególności interesujące dla pasjonatów gier na konsolach. Z uwagi, iż urządzenia tego typu można spokojnie podłączyć do telewizora, a twórcy gier mają większe pole do popisu, jeśli chodzi o adaptację technologii 4K, coraz więcej gier wypuszczanych jest właśnie w tej rozdzielczości.

Ile kosztuje telewizor 4K?

Jeśli chodzi o cenę produktu jest ona naprawdę atrakcyjna. Kupno tego typu urządzenia może wiązać się z kosztem nieprzekraczającym 1 500 złotych. Oczywiście wiele zależy od samej wielkości ekranu. W tej półce cenowej z pewnością można liczyć na telewizor przekraczający 40 cali, jednak raczej trudne będzie kupno produktu, który mierzy sobie 50 cali. Jak wiadomo wielkość wyświetlacza idzie w parze z ceną, podobnie jak większa liczba dodatkowych opcji telewizora wpływa na finalny koszt zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here