źródło: pexels.com

Z pewnością miłośnicy gier komputerowych cenią sobie szereg dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają im prowadzenie rozgrywek. W szczególności, jeśli osoby te zainteresowane są streamowaniem gier. Każdy, kto miał okazję oglądać poszczególnych streamerów, zauważył, iż posiadają oni specjalne akcesoria do gry oraz streamigu, jak mikrofon, słuchawki, kamerkę, czy właśnie klawiaturę oraz myszkę. Elementy przeznaczone do naszego PC, które stworzono z myślą o usprawnieniu rozgrywki posiadają rozwiązania, które nie występują w przypadku standardowych elementów. Dlatego rodzi się pytanie, czy faktycznie warto kupować tego typu akcesoria, biorąc pod uwagę, iż ich cena jest wyższa niż tzw. urządzeń biurowych.

Czym różni się myszka gamingowa od tej biurowej?

W przypadku standardowych myszek najczęściej występują tam trzy przyciski: prawy i lewy przycisk myszki pozwalający na wykonywanie podstawowych czynności na komputerze oraz scroll, który ułatwia przeglądanie plików i stron internetowych. Poza tym nie ma jednak mowy o dodatkowych przyciskach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku myszki gamingowej. Podstawową różnicą jest właśnie obecność większej liczby „pstryczków”, do których można przypisać poszczególne akcje, wykonywane przez postać w grze lub w trakcie rozgrywki. Innymi słowy przypisanie hotkeyów do przycisków na myszy znacząco ułatwia grę. Przede wszystkim nie trzeba tak bardzo tańczyć i balansować pomiędzy myszką a klawiaturą, w szczególności jeśli jedną dłoń używamy do sterowania kamerą, za pośrednictwem strzałek lub popularnego WSAD a drugą używamy hotkey’ów. Nawet podstawowe myszki gamingowe coraz częściej posiadają około ośmiu dodatkowych przycisków, co niejednokrotnie jest liczbą wystarczającą, a przynajmniej ogromnym ułatwieniem.

Nowoczesny design i szeroki wybór rozmiarów

W zasadzie myszki biurowe nie posiadają szczególnego kształtu. Są raczej urządzeniem standardowym, które ma się spełniać w kwestiach praktycznych, natomiast sam wygląd nie jest kwestią pierwszorzędną. Oczywiście, w przypadku myszki gamingowej, jej funkcjonalność jest również ważna, ale nowoczesny design to dodatkowy atut, w szczególności dla streamerów, którzy cenią sobie eleganckie, szpanerskie rozwiązania. Dodatkowo wybór rozmiarów myszek jest znacznie większy, co ułatwia dopasowanie konkretnego produktu pod indywidualne preferencje użytkownika.

Większa czułość myszki

W grach, takich jak FPS, czy też RPG, niejednokrotnie liczy się refleks gracza, w szczególności, jeśli rozgrywka prowadzona jest w trybie online. Dlatego dla wieku graczy tak ważna jest czułość myszki, czyli DPI. Innymi słowy jest to rozdzielczość liczona tym, jaki fizycznie ruch myszka musi wykonać, aby kursor z punktu A znalazł się w punkcie B. Im większa czułość, tym bardziej precyzyjne są nasze ruchy w grze, jednak dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tego rodzaju technologią, na początku gra może wydać się nieco irytująca, z uwagi, iż zakres ruchów, które wykonujemy, znacząco się zmniejsza. W przypadku standardowych myszek, ich czułość wynosi ponad 800 DPI, w przypadku gamingowych 1600 DPI, a nawet więcej.

Wyższa jakość materiałów

Do produkcji tego typu akcesoriów producenci używają wysokiej jakości materiałów, celem zapewnienia urządzeniu jak najwyższej jakości. Wynika to z faktu, iż pasjonująca, emocjonująca rozgrywka może odbić się na myszce, która w tym czasie jest intensywnie użytkowania. Dlatego obok mocnej obudowy, wykorzystuje się także grip, który ma działanie antypoślizgowe.

Cena myszki gamingowej

Podstawowy produkt tego typu możemy zakupić już za kwotę około 150 – 200 złotych. W tej cenie możemy liczyć na sporą liczbę przycisków dodatkowych, dużą wytrzymałość urządzenia, a także nowoczesny wygląd. Oczywiście jest to cena minimalna, ponieważ wiele produktów plasuje się w przedziale cenowym pomiędzy 250 – 400 złotych. Można też natrafić na produkty sięgające kilku tysięcy złotych, jednak najczęściej są to rozwiązania dedykowane profesjonalnym graczom, którzy z jednej strony mogą pozwolić sobie na taki wydatek, z drugiej natomiast mają bardzo wysokie wymagania co do użytkowanego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here