źródło: pexels.com

Wykończenie przestrzeni mieszkalnej lub jej remont, wiąże się z wymianą szeregu elementów wystroju. Dotyczy to tak samo możliwości odświeżenia, czy zmiany koloru ścian i sufitu, jak renowacji podłogi. Jednak bez wątpienia warto zastanowić się także nad rozwiązaniami oświetleniowymi, które mają zostać użyte w salonie. Odpowiedni dobór lamp pozwoli na stworzenie bardzo funkcjonalnej, przyjemniej i klimatycznej przestrzeni, w szczególności, jeśli wykorzystamy w tym celu szereg technologię lamp LED.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie salonu ma znaczenie?

W uwagi, iż w tej przestrzeni spędza się sporo czasu, często także w godzinach wieczornych, po ciężkim dniu pracy, niezbędne jest zatroszczenie się o to, aby stworzyć warunki sprzyjające relaksowi. Dlatego tak ważna jest instalacja odpowiedniego oświetlenia. Trzeba pamiętać, iż światło zimne przeznaczone jest do przestrzeni biurowych, czy sanitarnych. Przede wszystkim pomaga w skupieniu i sprzyja pracy, natomiast salon, jako przestrzeń wypoczynkowa, powinien być wyposażony w lampy o świetle zbliżonym do naturalnego lub barwy ciepłej, co wprowadza miłą, odprężającą atmosferę.

Jakie lampy wykorzystać w salonie?

W niemal każdym pomieszczeniu znajduje się przestrzeń wyznaczona w centralnym miejscu sufitu, gdzie montowane jest główne oświetlenie pokoju. Rozwiązanie to, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego, przekłada się na idealne oświetlenie całej przestrzeni. Dlatego w salonie świetnie sprawdzi się żyrandol lub plafony z kilkoma lampami. W przypadku pierwszego rozwiązania możliwe jest stworzenie eleganckiej przestrzeni. Dodatkowym atutem jest możliwość kupna żyrandolu z kryształkami, w których odbite refleksy światła tworzą ciekawy efekt wizualny. Plafony natomiast są lampami płaskimi, które świetnie komponują się z różnego rodzaju pomieszczeniami.

Czy warto wykorzystać dodatkowe oświetlenie w salonie?

Obok centralnego oświetlenia, świetnie sprawdza się również wykorzystanie światła punktowego. Przede wszystkim może pomóc w odpowiednim doświetleniu poszczególnych stref salonu. W szczególności, jeśli znajduje się w nim stół jadalniany, instalacja lampy w jego pobliżu pomoże w jego odpowiednim doświetleniu. Inną kwestią jest fakt, iż nie zawsze zachodzi potrzeba korzystania z głównego oświetlenia. Lampa LED może znaleźć się także w okolicach sofy lub kącika czytelniczego, czy strefy wypoczynkowej. Mniejsza ilość światła ułatwi wyciszenie.

Telewizor podświetlany taśmą LED

W ostatnim czasie bardzo modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie taśmy LED, w celu podświetlenia przestrzeni za telewizorem. Ma to zarówno zapewnić ciekawy, estetyczny wygląd, jak i przełożyć się na względy zdrowotne. W wielu przypadkach TV można oglądać przy wyłączonym świetle, tworząc w ten sposób przyjemny klimat. Jednak jasne światło z ekranu mocno kontrastuje z intensywnymi cieniami za telewizorem, w efekcie czego nasz wzrok szybciej się męczy. Złagodzenie kontrastu poprzez zastosowanie taśmy LED, pozwoli naszym oczom odpocząć. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania oświetlenia RGB, które umożliwia stworzenie kolorowej kompozycji.

Doskonała ekspozycja wnętrza

Poprzez wykorzystanie oświetlenia jako elementu dekoracyjnego, ale również praktycznego rozwiązania, które pozwala na podkreślenie walorów salonu, mamy możliwość stworzenia oryginalnej i funkcjonalnej przestrzeni. Dlatego warto, obok standardowego, centralnego oświetlenia, korzystać także z lamp punktowych. Dzięki ogólnemu dostępowi do rozwiązań LED, możliwa jest także redukcja kosztów oświetlenia, związanych ze zużyciem energii elektrycznej.

Kosz oświetlenia LED

To, jaki budżet musimy przeznaczyć na konkretny cel związane jest bezpośrednio z samymi rozwiązaniami, które zdecydujemy się zastosować. W przypadku taśmy LED, jej koszt niejednokrotnie wynosi około 100 złotych. W przypadku lamp, cena uzależniona jest od jej rodzaju. Niższe ceny przewidziane są dla oświetlenia punktowego, czy lamp montowanych podtynkowych. Natomiast wszelkiego rodzaju żyrandole, czy lampy wiszące, z uwagi na swoje gabaryty, to wydatek, na który należy przeznaczyć przynajmniej 400 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here