źródło: pexels.com

Wśród materiałów przeznaczonych do wykończenia poszczególnych przestrzeni, rośnie liczba nowoczesnych produktów, które sprawdzają się w różnego typu pomieszczeniach. Przede wszystkim, poprzez odpowiedni dobór komponentów, możliwe jest uzyskanie bardzo estetycznego i trwałego efektu. Co więcej, nowoczesne rozwiązania technologiczne nastawione są przede wszystkim na praktyczność i trwałość połączone z elegancją i bogactwem wzorów. Przez długi czas, przestrzenie takie jak łazienki, z uwagi na specyfikę tego pomieszczenia, wykańczane były poprzez zastosowanie płytek, tak samo umieszczonych na podłodze, jak i ścianie. Jednak czy jest to jedyna możliwość, jaką mamy, jeśli chodzi o efektowne, trwałe, a przy tym wodoodporne wykończenie powierzchni użytkowej?

Elegancja i trwałość – tynki dekoracyjne

Jeśli rozważamy wykończenie mieszkania lub domu, czy generalny remont powierzchni mieszkalnych, warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie świetnych efektów wizualnych. Poprzez odpowiedni dobór składników poszczególnych mas plastycznych, dedykowanych sektorowi wykończeniowemu, uzyskane za ich pośrednictwem powierzchnie są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy wilgoć, a to z kolei przekłada się na trwałość tego typu rozwiązań.

Dlaczego warto wykorzystać tynk dekoracyjny w łazience?

Jak wiadomo jest to miejsce użytkowe, w którym panują wilgoć, występuje także woda, często gromadząca się w mniejszych lub większych ilościach na posadzce. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie materiałów, które zapobiegną przeciekaniu wody do głębszych warstw struktury budynku, co mogłoby doprowadzić do osłabienia jego struktury. Przez długi czas rozwiązaniem praktycznym, funkcjonalnym a jednocześnie estetycznym, było wykorzystywanie płytek układanych na podłodze lub ścianie. W celu zabezpieczenia szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami, wykorzystywano fugę, odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jednak nowoczesne technologie wykończenia wnętrz, także sami projektanci, zainteresowani możliwościami materiałów przeznaczonych do realizacji przestrzeni wewnątrz mieszkań, coraz częściej zachęcają do wykorzystania tynku dekoracyjnego. Jest to plastyczna masa, która pozwala na stworzenie jednolitej, gładkiej powierzchni na metrażu do 140 m2. Oznacza to, iż w miejscach takich, jak łazienka możliwe jest uzyskanie spójnej struktury. Ułatwia to osuszanie podłogi z wody, ponieważ niweluje ryzyko jej gromadzenia się w zagłębieniach pomiędzy płytkami. Dodatkowo sam tynk dekoracyjny, czy nazywany również betonem dekoracyjnym, jako materiał wykazuje właściwości wodoodporne.

Idealne do ogrzewania podłogowego

Na pewno każda osoba nie lubi tego uczucia, gdy gołą stopą dotyka się zimnych płytek. W szczególności, gdy ma to miejsce w łazience. Dlatego rozwiązanie, którym jest beton dekoracyjny, z jednej strony zapewnia doskonałe wykończenie przestrzeni, z drugiej natomiast sprawdza się przy okazji ogrzewania podłogowego, ponieważ posiada właściwości izolacyjne, z drugiej natomiast strony stopniowo oddaje ciepło, pozwalając na lepsze ogrzanie przestrzeni.

Doskonała powierzchnia antypoślizgowa

Poprzez odpowiednią obróbkę betonu dekoracyjnego możliwe jest także uzyskanie powierzchni antypoślizgowej, co jest ważne w szczególności dla miejsc, gdzie występują wilgoć i woda, ponieważ pozwala to uniknąć niebezpieczeństwa przewrócenia się na mokrej posadzce.

Jaka jest cena tynku dekoracyjnego?

Jeśli chodzi o sam materiał, już w wersji podstawowej, czyli w formie stiuku, 10 kg wiaderka masy to koszt około 270 złotych. Warto pamiętać, iż przy średnim zużyciu materiału, wykończenie podłogi o powierzchni 10m2 wiązać się będzie z wydatkiem rzędu 150 – 190 złotych. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zużycia materiałowego. Do tej ceny należy doliczyć ewentualną robociznę, natomiast w tej materii ceny są mocno zróżnicowane, zależne także od sezonu, jak również regionu. Bez wątpienia jednak jest to bardzo dobra inwestycja, która pozwoli na stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, bezpiecznej, a przy tym eleganckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here