źródło: pexels.com

Bardzo wiele osób ceni sobie skośne sufity jako element architektoniczny, który dodaje przestrzeniom uroku. Poprzez takie rozwiązanie, poszczególne przestrzenie zyskują swoistego charakteru. Najczęściej rozwiązanie to wykorzystywane jest na poddaszach, które adaptowane są na pokój, lub wyjściowy projekt zakładał stworzenie przestrzeni użytkowej z jednoczesnym wykorzystaniem skosów i spadów, tworzących oryginalną kompozycję przestrzenną. Jednak, jak wiadomo, każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia. Z reguły większość pomieszczeń posiada płaski sufit, co ułatwia równomierne oświetlenie całej powierzchni pokoju. Jednak co zrobić w momencie, gdy przychodzi nam oświetlić skośny sufit? Na jaki typ lamp powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę?

Lampa dopasowana do pomieszczenia

Każde pomieszczenie wymaga tego, aby było oświetlone w sposób równomierny. Dlatego niejednokrotnie stosuje się lampy o świetle rozproszonym, montowane w centralnym miejscu sufitu. Jednak przy okazji skosów tego typu rozwiązanie może się nie sprawdzić, dlatego instalacja oświetlenia w pomieszczeniu o skośnym suficie może być dość sporym wyzwaniem. Także instalacja lampy w najwyższym punkcie nie zapewni równomiernego oświetlenia, przestrzeń ulokowana najniżej, czyli tam, gdzie odległość między sufitem a podłogą jest najmniejsza, cierpieć będzie na brak światła. Dlatego odradza się stosowanie lamp wiszących – z reguły to rozwiązanie nie sprawdza się w tego typu pomieszczeniach, dodatkowo nie posiada walorów estetycznych.

Jaki typ lampy wybrać na skośny sufit

A teraz pozostaje kwestia najważniejsza, czyli jaki typ oświetlenia zastosować w przypadku pomieszczeń o skośnym suficie? Z uwagi na swoją formę, korzystanie z jednej źródła światła rozproszonego może okazać się mało skutecznym sposobem doświetlania przestrzeni. Tym bardziej lampy wiszące nie spełnią swojej roli. Dlatego świetnym rozwiązaniem może okazać się montaż lamp wpuszczanych. Co prawda niejednokrotnie są to produkty dające światło punktowe, dlatego potrzebna będzie ich większa liczba, z drugiej natomiast poprzez takie rozwiązanie mamy możliwość doskonałego doświetlenia miejsc, którego będą tego wymagać. Wykorzystując większą liczbę lamp mamy pełną kontrolę nad tym, gdzie światło będzie padać oraz jaka będzie jego intensywność. Warto pamiętać, iż w przestrzeniach, gdzie występują skosy, sprawdzą się lampy, w których można regulować kąt padania światła.

Typy lamp do sufitu skośnego

Reflektor punktowy to typ lampy o wąskim świetne. Pozwoli oświetlić przestrzeń punktowo, dlatego warto zaplanować nie tylko miejsce montażu samego oświetlenia, ale również rozstaw mebli i ogólną aranżację przestrzeni. Najczęściej lampy te montowane są natynkowo. Ich atutem jest ruchoma głowica, co ułatwia manipulację strumieniem światła oraz kierunkiem jego padania. Można także pokusić się o lampy halogenowe LED. Jest to z kolei rozwiązanie podtynkowe, które także nada przestrzeniom o skośnym suficie praktyczności, funkcjonalności ale i zapewni odpowiednie doświetlenie całej powierzchni pokoju.

Lampy szynowe – czy warto?

To jedna z tych propozycji, która blisko związana jest z nowoczesnym rynkiem aranżacji wnętrz. W szczególności sprawdza się w przestrzeniach minimalistycznych lub industrialnych, z uwagi na swój wygląd. Komponuje się także z nowoczesnymi przestrzeniami. Ta opcja posiada wszystko, co potrzebuje oświetlenie do skośnego sufitu: emituje światło punktowe, a głowica jest ruchoma, co pozwala na zmianę kierunku padania światła. Alternatywnie można rozważyć zakup listwy LED, która świetnie poradzi sobie w tego typu pomieszczeniach.

Oświetlenie skośnego sufitu

Wbrew pozorom, dobór lamp do tego typu pomieszczeń bywa sporym wyzwaniem. Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Trzeba pamiętać, iż zakup tradycyjnego typu oświetlenia, jak lampy o świetle rozproszonym, nie zda egzaminu w tym przypadku. O wiele bardziej funkcjonalne okazuje się umieszczenie kilku lamp o świetle punktowym, w których przypadku istnieje możliwość regulacji kąta padania światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here