Przez długi czas tego typu przestrzenie częściej pełniły funkcję strychu, niż regularnego pokoju, który spokojnie można użytkować. Jednak zmiany na rynku architektonicznym, wprowadzenie na rynek nowego typu materiałów, które pozwalają na doskonałe docieplenie przestrzeni mieszkalnych, czy możliwość montażu okien dachowych, przekłada się na coraz częstszą aranżację tego typu przestrzeni. Warto jednak pamiętać, iż na poddasz niejednokrotnie występują skosy, co może utrudniać montaż standardowego oświetlenia. Dlatego niezbędne staje się wykorzystanie rozwiązań, które pozwolą na efektywne i równomierne oświetlenie całego pokoju.
Popularność poddaszy jako przestrzeni użytkowych
To rozwiązanie architektoniczne pozwala na stworzenie oryginalnej przestrzeni, o cudownym klimacie. Skosy nadają pomieszczeniu uroku oraz charakteru i stanowią ciekawą aranżację przestrzeni pod kątem zmiany kształtu bryły. Jednak duża liczba skosów przekłada się na trudność montażu oświetlenia centralnego o świetle rozproszonym, ponieważ ten typ lampy nie zapewni równomiernego doświetlenia całej powierzchni. W jaki sposób możemy rozwiązać ten problem?
Co trzeba wiedzieć o oświetleniu poddasza?
Każdy typ pomieszczenia wymaga konkretnych rozwiązań w postaci lamp, czy żyrandoli. Oczywiście inaczej gospodaruje się przestrzenie takie jak łazienki, a inaczej salon, czy kuchnię. Już na etapie planowania budynku powinno się uwzględnić wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń i zatroszczyć się o instalację elektryczną, która następnie umożliwi podłączenie światła. Dlatego jeśli zamierzamy zagospodarować poddasze pod kątem użytkowym, powinniśmy na wstępie uwzględnić, jakie konkretnie pomieszczenia będą się tam znajdować. To z kolei ułatwi dobór odpowiednich lamp i aranżacji wnętrz. Bez względu na typ sufitu, czy to skośny, czy tradycyjny, każda przestrzeń zyskuje na funkcjonalności dzięki zastosowaniu nie tylko światła centralnego, ale też dodatkowych świateł punktowych. Ta zasada ma w szczególności zastosowanie do poddaszy, w których zastosowanie większej liczby lamp miejscowych okazuje się niezbędne i pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni oraz jej odpowiednie doświetlenie. Oczywiście, finalna liczba lamp powinna być zależna od metrażu danego pomieszczenia, a także liczby okien, które się w nim znajdują. Warto zachować umiar i w odpowiedni sposób dostosować ilość oświetlenia, także na podstawie intensywności światła oraz ewentualnej możliwości zmiany ukierunkowania głowicy.
Czy światło rozproszone ma zastosowanie na poddaszu?
Ogólne oświetlenie w postaci lampy lub żyrandolu zajmuje centralne miejsce na suficie. Z tego powodu tak często wykorzystywane jest w pomieszczeniach, gdzie sufit jest płaski, brak skosów i załamań formy, przez co światło swobodnie może doświetlić całą przestrzeń. Niestety, w przypadku spadków i skosów, które pojawiają się na poddaszu, tego typu oświetlenie okazuje się niepraktyczne. Przede wszystkim lampa zwisająca z sufitu może stwarzać wrażenie ciasnoty lub utrudniać poruszanie się. Dlatego lepiej wypadają rozwiązania mniejsze gabarytowo, niejednokrotnie dyskretne, produkty podtynkowe. Można także zastanowić się nad lampami na szynach, które są mniejszych rozmiarów, niż lampy wiszące, a dodatkowym atutem z ich zastosowania jest możliwość regulacji kierunku padania światła, co pozwala na właściwe doświetlenie przestrzeni. Innym rozwiązaniem będą lampy LED lub plafony.
Kupno oświetlenia na poddasze
To trudne zadanie, które wymaga od nas odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. W niektórych sytuacjach, gdy np. spad występuje tylko na niewielkiej powierzchni pomieszczenia, można rozważyć kupno żyrandolu lub lampy wiszącej, jednak spora ilość skosów przekłada się na potrzebę zastosowania lamp o świetle punktowych, które dodatkowo posiadają możliwość regulacji głowicy, co przekłada się na ustawienie kierunku padania światła. Wykorzystanie dyskretnych, niewielkich rozmiarów lamp pozwoli również na zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni.