źródło: pexels.com

Wiele osób bardzo ludzi, w ramach wieczornego relaksu, oddać się przyjemnej i wciągającej lekturze. Pomimo dużej ilości czytników elektronicznych, przeznaczonych do odtwarzania e – booków, w dalszym ciągu papierosa książka cieszy się popularnością, o czym świadczyć może ogromna ilość nowych pozycji na półkach księgarni. Jeśli jesteśmy molami książkowymi i lubimy spędzać wieczory w świecie literatury, powinniśmy również zadbać o odpowiednie oświetlenie naszego kącika czytelniczego. W innym wypadku możemy mieć po prostu trudności z czytaniem, z powodu niewystarczającej ilości światła, a także, z biegiem lat, uskarżać się na pogarszające się problemy ze wzrokiem. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kupno oświetlenia do czytania?

Warto zadbać o oczy

Podczas rozważania zakupu lampki przeznaczonej do czytania, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie naszych oczu. Odpowiednie oświetlenie pomoże nam nie tylko w czytaniu, ale wpłynie także na kondycję naszego wzroku. Pamiętaj, aby nie stosować lampek, które bezpośrednio świecą nam w twarz, co może nie tylko oślepiać i utrudniać czytanie, ale ma także negatywny wpływ na spojówkę. Optymalne umieszczenie światła jest wtedy, gdy lampa znajduje się za nami. Idealnie oświetla wtedy książkę, jednocześnie nas nie rażąc. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na dystans pomiędzy książką a lampką. Optymalny wynosi około 30 do 40 centymetrów.

Ważna jest barwa światła

Przede wszystkim kolory ciepłe kojarzone są z wypoczynkiem i relaksem, natomiast barwy chłodne wpływają na koncentrację, nastawienie do działania i przyswajania informacji. Czerpanie przyjemności z czytania wychodzi nam najlepiej, gdy wykorzystamy neutralnej barwy oświetlenie. Nie będzie ono nas usypiać, ani też zbyt mocno pobudzać. To optymalne rozwiązanie, jeśli interesuje nas po prostu wieczorny relaks przy dobrej lekturze.

Wystrój wnętrza również ma znaczenie

Jak wiadomo, aby zachować spójny klimat danej przestrzeni, jej kompozycję oraz charakter, nie można kupić pierwszego z brzegu produktu, który sprawdzać się będzie pod względami praktycznymi. Należy także wziąć pod uwagę to, jak udekorowane jest mieszkanie i oscylować w produkty, które świetnie będą komponować się z pomieszczeniem, gdzie najczęściej zdarza nam się czytać książki. Dlatego nieco inne rozwiązania przewidziane są do salonu, inne natomiast do sypialni. Jeśli mamy pewność, że to właśnie we własnym łóżku będziemy spędzać wolne chwile przy lekturze, zamiast rozważać kupno lampki, można zastanowić się nad wyborem jednego z plafonów, które również sprawdzają się jako źródło światła punktowego.

Lampki w stylu industrialnym do surowej przestrzeni

Wiele osób ceni sobie rozwiązania industrialne. Przede wszystkim duża ilość wolnej przestrzeni ułatwia zagospodarowanie mieszkania, a surowy styl przekłada się na ciekawe możliwości aranżacyjne. Z uwagi na układ tego typu rozwiązań architektonicznych, obok światła głównego niezbędne staje się wykorzystanie odpowiednich lamp punktowych, które pomogą doświetlić poszczególne strefy. Dlatego w przypadku przestrzeni industrialnej, w której przewidziany jest kącik czytelniczy, czy strefa relaksu, warto zastosować komponujące się z otoczeniem, proste, miedziane lub złote lampy, z dodatkiem karniszy w podobnych kolorach. Dzięki temu otrzymamy nie tylko funkcjonalną, ale również spójną przestrzeń.

Dlaczego lepiej czytać książki przy świetle punktowych?

Przede wszystkim oświetlenie centralne, montowane na suficie, co prawda, może sprawdzić się podczas czytania lektury, jednak jego użytkowanie wiąże się z wyższym zużyciem energii elektrycznej. Dodatkowo, jeśli dzielimy z kimś przestrzeń sypialnianą, lampka pozwala na redukcję poziomu oświetlenia, zapewniając widoczność tylko w konkretnym miejscu, co ułatwia zasypianie drugiej osoby. Jeśli decydujemy się na lampki, trzeba pamiętać, iż są to produkty, które mogą być ustawione na stoliku i toaletce, a my mamy możliwość ich swobodnego przenoszenia, co zwiększa komfort ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here