źródło: pexels.com

Łazienki to przestrzenie, które obok swojego praktycznego zastosowania, posiadają obecnie szereg standardów dekoratorskich, które pozwalają na stworzenie bardzo komfortowego, przyjemnego wizualnie miejsca, w którym można wyluzować się po ciężkim dniu pracy i spędzić miłe i kojące chwile w wannie. Dlatego sektor elementów przeznaczonych do wykończenia tego rodzaju powierzchni posiada bogatą i ciekawą ofertę związaną z płytkami do łazienki lub możliwością wykorzystania tynku dekoracyjnego. Tego typu rozwiązania przekładają się nie tylko na względy praktyczne, ale również estetykę pomieszczenia, jego urok i oryginalny wystrój.

Oświetlenie LED do wanny

Niejednokrotnie w łazienkach pojawia się problem braku oświetlenia dziennego. Dotyczy to przede wszystkim bloków mieszkalnych, w których pomieszczenie to umiejscowione jest w taki sposób, iż nie ma możliwości montażu tam okien. Inaczej sprawa wygląda w przypadku domów rodzinnych, jednak w dalszym ciągu tendencje architektoniczne skupiają się wokół niewielkich rozmiarów okien, które zapewniają prywatność. Dlatego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju oświetlenia, które zapewni nie tylko niepowtarzalny klimat, ale pozwoli na bezpieczne użytkowanie przestrzeni. Obok lampy montowanej w pobliżu lustra oraz oświetlenia centralnego, istnieją także rozwiązania, pozwalające na podświetlenie wanny, co przekłada się na oryginalność przestrzeni oraz jej urok. Z pewnością osoby, które uwielbiają relaksować się w wannie po ciężkim dniu docenią to rozwiązanie.

W jakim miejscu zamontować oświetlenie wanny?

Trzeba mieć na uwadze, iż jest to miejsce, w którym zachodzi ryzyko bezpośredniej styczności oświetlenia z wodą. Dlatego niezbędne jest odpowiednie zamontowanie lamp LED, które przeznaczone są do tego typu przestrzeni, czyli takich, które są elementami wodoszczelnymi. Świetnie sprawdzi się oświetlenie zasilane napięciem 12V lub 24V. Świetnie sprawdza się rozwiązanie stworzone z kilku, niewielkich rozmiarów lamp umieszczonych wzdłuż zabudowy wanny. To funkcjonalny sposób na wydzielenie poszczególnych stref powierzchni. Montaż światełek może mieć miejsce także na innych płaszczyznach, jak sufit, czy okolice lustra. Tego rodzaju oświetlenie punktowe zapewni odpowiednią widoczność w miejscach, które wymagają tego najbardziej. Innym sposobem na oświetlenie wanny jest wykorzystanie lampy o świetle rozproszonym, która znajdować się będzie bezpośrednio nad nią. Jednocześnie w ten sposób możemy tworzyć ogólne oświetlenie łazienki, które wspomagane będzie dodatkowymi lampami miejscowymi.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna oświetlenia?

Dwojgiem podstawowych parametrów są przede wszystkim wodoszczelność lampy. Produkty przeznaczone do łazienki produkowane są myślą o tego rodzaju przestrzeniach, dlatego nacisk kładziony jest na rozwiązania, które pomogą w ochronie lampy przed wilgocią lub wodą, co przekłada się na bezpieczeństwo jej użytkowania. Drugą, ważną jest kwestią jest napięcie. Z uwagi, iż montaż tego typu elementów wiąże się z pracą na obwodach elektrycznych, zadanie to najlepiej jest powierzyć specjaliście.

Korzyści z wykorzystania oświetlenia LED

Przede wszystkim produkty tego typu to rozwiązania energooszczędne i bardzo żywotne. Dlatego wykorzystanie lamp LED w przestrzeni mieszkalnej, pozwala na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest możliwość poddania lamp całkowitemu recyklingowi, co tworzy z nich produkty przyjazne środowisku.

Jaki jest koszt podświetlenia wanny?

Produkty przeznaczone do łazienki, wykorzystywane jako oświetlenie z reguły są nieco wyższej ceny, niż standardowe oświetlenie. Wynika to z faktu, iż niezbędne jest zastosowanie dodatkowym zabezpieczeń, z uwagi na możliwość kontaktu z wodą oraz występującą w łazience wilgoć. Pojedyncze lampy punktowe to koszt około 100 złotych za sztukę. W przypadku zakupu taśmy LED tworzącej równomierne oświetlenie całej powierzchni, należy liczyć się z wydatkiem około 240 złotych i potrzebą zakupu dodatkowego relingu, który zapewni taśmie ochronę przed wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here