źródło: pexels.com

Od pewnego czasu na rynku funkcjonuje pojęcie takie, jak inteligentny dom. Jednak co właściwe skrywa ten termin technologiczny i jakie są zalety wykorzystania tego rozwiązania? A przede wszystkim, czy stworzenie zastosowanie automatyki domowe w ogóle się opłaca? Chociaż chciałoby się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, takowa nie istnieje. Wszystko uzależnione jest od wielu aspektów. Niemniej, smatdom, to nie tylko nowoczesna przestrzeń, którą możemy zaskoczyć gości, prezentując poszczególne rozwiązania technologiczne. To także możliwość redukcji kosztów związanych z użytkowaniem naszego domu.

System inteligentnego domu

Podobnie jak w przypadku oprogramowań do telefonów, tabletów, czy komputer, istnieje kilka rozwiązań, które zapewniają tym urządzeniom funkcjonalność. Podobnie w przypadku smardomu, na rynku dostępne są produkty stworzone z myślą o zapewnieniu przestrzeni funkcjonalności. Przede wszystkim wyróżnić należy dwa, podstawowe typy: system przewodowy oraz bezprzewodowy.

Czym jest system przewodowy w inteligentnym domu?

W ogólnym zarysie to rozwiązanie, które pozwala na synchronizację oraz połączenie poszczególnych elementów systemu w jedną całość za pośrednictwem odpowiednich przewodów. Sterowanie systemem odbywa się poprzez fizyczny panel centralny, umieszczony w domu. Funkcjonuje podobnie jak lokalny serwer, a jego zadaniem jest przetwarzanie danych. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy przede wszystkim indywidualny, dedykowany system, dopasowany do naszego domu. Wykorzystanie systemu przewodowego redukuje opóźnienia związane z przetwarzaniem danych. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż to rozwiązanie ma swoje zastosowanie w szczególności na nowych obiektach. Wynika to z faktu, iż niezbędne staje się zamontowanie poszczególnych przewodów, dlatego tego typu inwestycje najlepiej zaplanować zawczasu, co pozwoli na odpowiednie przeprowadzenie prac wykończeniowych.

Smartdom – system bezprzewodowych

Jeśli jedną z kwestii, która odgrywa dla nas istotne znaczenie, jest redukcja kosztów związanych ze stworzeniem systemu domu inteligentnego. Rozwiązanie bezprzewodowe działa w parciu o transmisję danych za pośrednictwem ZigBee, Wi-Fi, Z-wave, BLE lub Bluetooth. To ułatwienie pod względem instalacji systemu, ponieważ nie ma potrzeby dodatkowego poprowadzenia przewodów łączących poszczególne elementy w spójną całość. Dlatego przede wszystkim koszty tego typu inwestycji są niższe. Dodatkowo może zostać przeprowadzona zarówno na nowych obiektach, jak również w pełni wykończonych, bez obawy o ewentualne prace monterskie, związane z kuciem ścian oraz ich następnym, ponownym wykończeniem. Wykorzystanie systemu bezprzewodowego, opartego np. na Wi-Fi oznacza także redukcję kosztów związanych z potrzebą zastosowania dodatkowych urządzeń, które niezbędne są w systemie przewodowym.

Czym tak naprawdę jest smartdom?

No właśnie, wiemy już jakie możliwości mamy, jeśli chodzi o instalację tego rozwiązania, ale czym tak właściwie jest inteligentny dom? Najprościej rzecz ujmując to przestrzeń, w której szereg procesów może być przeprowadzany automatycznie. Dotyczy to między innymi kwestii oświetlenia. Innymi słowy, smartdom to miejsce, w którym tego typu czynności mogą zostać zautomatyzowane. Głównym celem, który przyświeca producentom tego rodzaju rozwiązań, jest prostota sterowania i obsługi urządzeń, czy panelu kontrolnego.

Jak jest koszt smartdomu?

A teraz z pewnością najważniejsze, czyli jaki budżet powinniśmy przeznaczyć na tego typu inwestycję. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, iż w system inteligentnego domu wchodzi szereg elementów codziennego użytku, jak smart lampy, czy automatyczne rolety, podobnie jak system grzewczy może być bezpośrednio zintegrowany z systemem smartdomu. Dlatego rozwiązanie jest tak bardzo funkcjonalne i cenione na rynku. Przyjmuje się, że koszt dla domu o powierzchni 150 – 200 m2 to około 10 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to koszt jednorazowy, który pozwala na stworzenie funkcjonalnej, ekonomicznej przestrzeni mieszkalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here