źródło: pexels.com

Zestawy kina domowego zyskują coraz to większą popularność. Wynika to z ich jakości oraz funkcjonalności. Dla wszystkich miłośników kina, czy osób lubiących spędzać wolne wieczory na oglądaniu ulubionych seriali, wysokiej jakości telewizor o rozdzielczości FullHD lub 4K, to dodatkowa moc wrażenie. Oczywiście, atutem są też zestawy głośników, zapewniające dźwięk przestrzenny. Dla bardziej wymagających osób, które chcą jak najbardziej odtworzyć klimat tradycyjnego kina, istnieje możliwość zakupu projektorów, które umożliwiają wyświetlenia tak samo filmów na Blue-Ray jak i tych, dostępnych w bibliotekach na platformach takich, jak chociażby Netflix, czy HBO. Jednak, aby zapewnić sobie możliwość idealnego odbioru obrazu, warto także zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie przestrzeni, w której znajduje się kino domowe.

Kino domowe – indywidualna przestrzeń

Seanse kinowe najczęściej odbywają się w całkowitej ciemności. Wynika to z potrzeby stworzenia odpowiednich warunków, które zapewnią publiczności możliwość wygodnego oglądania seansu. W przypadku domowych zestawów kina nie istnieje potrzeba tworzenia całkowitej ciemności, celem obejrzenia filmu lub serialu. Świetnie sprawdzi się natomiast odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu oraz oryginalnej przestrzeni. W zasadzie mamy multum możliwości, a w wielu przypadkach kwestie praktyczne ustępują miejsca estetycznym i oryginalnym aranżacjom, które za zadanie mają stworzyć przede wszystkim oryginalny wystrój wnętrza. Dla przykładu: wykorzystanie światłowodu na suficie pozwoli uzyskać efekt podobny do rozgwieżdżonego nieba. Również popularnym rozwiązaniem jest ekran projekcyjny, w którym zainstalowane jest podświetlanie.

Oświetlenie – możliwość aranżacji przestrzeni

Trzeba pamiętać, że główne oświetlenie, czy punktowe, wykorzystywane w celach praktycznych, jak doświetlenie poszczególnej przestrzeni, nie koniecznie sprawdzą się w przypadku kina domowego. Przede wszystkim światło rozproszone oświetli całe pomieszczenie, a jest to niekonieczne efekt, którego oczekujemy. W przypadku światła punktowego, co prawda jest promień jest ograniczona, ale z reguły także bardzo intensywny, ponieważ wykorzystanie tego typu lamp służy właściwemu oświetleniu danej strefy. Dlatego obok tego typu elementów, w pomieszczeniu, gdzie ustawione będzie kino domowe, można pokusić się o kilka akcentów, w postaci niewielkich lamp LED, czy taśmy LED, w przypadku której istnieje możliwość regulacji intensywności światła oraz jego barwy. W ten sposób można uzyskać zdumiewający efekt wizualny. Trzeba pamiętać, iż aranżacja przestrzeni wypoczynkowej, ma służyć przede wszystkim naszej wygodzie, dlatego wykorzystanie poszczególnych elementów powinno oddziaływać na zmysły w kojący sposób. Dlatego warto kierować się zasadą, iż ciepłe, głębokie barwy uspokajają, pozwalają na relaks i wyciszenie, podczas gdy chłodne kolory pobudzają do działania. Dlatego w przypadku strefy wypoczynkowej to właśnie ciepłe lub neutralne barwy światła będą najbardziej pożądane.

Czy warto tworzyć oświetlenie dla kina domowego?

Z reguły pomieszczenia wyposażone są w źródła światła, jak lampy, czy żyrandole. Dlatego wykorzystanie dodatkowego źródła światła w przypadku kina domowego jest opcjonalne. Trzeba pamiętać, iż rozwiązanie to nastawione jest przede wszystkim na efekt wizualny, nie koniecznie powiązane jest tak mocno z praktycznymi względami. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu oryginalnej, indywidualnej przestrzeni, dopasowane do naszych potrzeb, możemy rozważyć wykorzystanie dodatkowego oświetlenia, które użytkowanie będzie w czasie seansów.

Przewidywany koszt oświetlenia dla kina domowego

Wszystko zależy od tego, jaką ilość elementów zdecydujemy się wybrać. Z pewnością jednak inwestując kwotę rzędu 300 do 400 złotych, mamy możliwość stworzenia przestrzeni wyposażonej w szereg elementów świetlnych, które pozwolą nam na relaks i niezapomniane chwile w trakcie oglądania seansu filmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here