źródło: pexels.com

Przychodzi ten upragniony moment, iż od przeprowadzki do kawalerki dzieli nas wyłącznie jej finalne wykończenie. Co prawda jest to zadanie chwilami czasochłonne i wymaga odpowiedniego zaplanowania aranżacji wewnątrz mieszkania. Przede wszystkim kawalerka to przestrzeń otwarta, w której brak podziału nie pomieszczenia. Wyjątek mogą stanowić ewentualne ścianki działowe, które nie wytyczają jednak oddzielnych pomieszczeń, a ewentualnie tylko wydzielają ją na zasadzie parawanu od ogólnej przestrzeni. Wyjątek oczywiście stanowi łazienka. Jednak, gdy przychodzi do udekorowania kawalerki oraz montażu oświetlenia, trzeba mieć na uwadze funkcjonalność tego miejsca, jego finalny wygląd oraz zakup odpowiedniego rodzaju lamp.

Niewielka ilość miejsca a odpowiednie oświetlenie

Z uwagi na swój charakter architektoniczny, kawalerki to mieszkania niewielkich rozmiarów, w których brak wyraźnego podziału na poszczególne pokoje. Dlatego, aby zapewnić tego typu miejscom odpowiednią przestrzenność, a przynajmniej jej złudzenie, warto wykorzystywać jak najwięcej jasnych elementów. Pozwoli stworzyć to wrażenie większej przestronności. Także minimalistyczny wystrój, z uwzględnieniem wyłącznie niezbędnych akcesoriów pozwoli zachować wolną i niezbędną do komfortowego poruszania się przestrzeń. Warto stawiać na jasną barwę ścian i mebli. Jednak bez wątpienia to oświetlenie centralne odgrywa kluczową rolę we właściwej adaptacji kawalerki. Trzeba pamiętać, iż każdy element, którego gabaryty są zbyt duże w odniesieniu do pomieszczenia, może powodować wrażenie ciasnoty i braku miejsca. Dlatego podczas kupna oświetlenia centralnego, należy unikać wszelkiego rodzaju lamp wiszących, które będą zabierać przestrzeń. Zamiast tego, można rozważyć kupno plafonów lub lamp podsufitowych. Są to produkty niemal stworzone z myślą o niewielkim metrażu. Z uwagi na swój płaski kształt i przyleganie do powierzchni, plafony świetnie sprawdzą się jako oświetlenie centralne kawalerki. Pamiętaj również, że kupując lampy podsufitowe, w których istnieje możliwość ukierunkowania źródła światła, zwrócenie lampy ku sufitowi, co owocować będzie odbicie światła od powierzchni, pozwoli na stworzenie wrażenia większej przestrzenności kawalerki. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju modele posiadające funkcję sterowania automatycznego.

Punktowe oświetlenie kawalerki

Pomimo niewielkiego metrażu, jedno źródło światła to za mało, aby można było swobodnie korzystać z mieszkania. Dlatego obok lampy centralnej, która stanowi element podstawowy, należy rozważyć kupno światła punktowego, które doświetli poszczególne strefy kawalerki. Można wybierać pomiędzy lampami montowanymi na suficie lub ścianie a lampkami stawianymi na biurku. Ten drugi typ oświetlenia wydaje się w szczególności sprawdzać w przypadku kawalerek. Przede wszystkim istnieje możliwość jego dowolnego ustawienia, a także przenoszenia z miejsca na miejsce, co pozwala ustawić lampkę w miejscu, gdzie wymagane jest akurat dodatkowego oświetlenie, jak np. przy kanapie. Dodatkowo możliwa jest zmiana kąta nachylenia, co pozwala manipulować wielkością oświetlanej przestrzeni. Drugim miejscem, w którym niezbędne jest dodatkowe oświetlenie powierzchni, jest kuchnia. Jest to przestrzeń praktyczna, w której przyrządza się posiłki, dlatego najważniejsze, z praktycznego punktu patrzenia, będzie zapewnienie odpowiedniej ilości światła w okolicach blatu kuchennego. W tym wypadku świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju listwy LED, montowane bezpośrednio nad blatem. Ich atutem jest dostarczenie równomiernego światła a całej długości blatu.

Odpowiednie oświetlenie kawalerki

Podczas kupna oświetlenia do tego rodzaju pomieszczeń, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim miejsca, przy których spędza się najwięcej czasu. Przestrzenie takie, jak kuchnia, czy strefa wypoczynkowa w szczególności wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dlatego zakup funkcjonalnych lamp, dających jasne światło, pozwoli na swobodne wykorzystanie przestrzeni, zapewniając jednocześnie uczucie przestronności i komfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here