źródło: pexels.com

Styl industrialny zdaje się być jednym z ciekawszych rozwiązań i sposób na stworzenie otwartej przestrzeni mieszkalnej, która obok przestronności, zachowa również swoje cechy związane z funkcjonalnością i praktycznym wykorzystaniem dostępnego miejsca. Nierozerwalnie połączony jest z loftami, czyli mieszkaniami, w których przeważnie brakuje ścianek działowych, sufit jest zawieszony wysoko, a miejsca takie, jak sypialnia, nie posiadają wydzielonej, oddzielnej przestrzeni, ani nie stanowią też samodzielnego pomieszczenia, a zaprojektowane zostały jako miejsce na półpiętrze, do którego prowadzą schody lub drabina. Dla wielu osób to doskonałe rozwiązanie architektoniczne, które nawiązuje do czasów kryzysu amerykańskiego w latach 50. gdy opuszczone fabryki wynajmowano jako przestrzenie mieszkalne. Nie tak silną tendencję, jednak o podobnym zwrocie, obserwujemy również teraz. Obok dużej liczby nowych inwestycji, zagospodarowane zostają także nieużytki, w postaci starych hal magazynowych, czy przemysłowych. Styl industrialny jest swego rodzaju ikoną architektury oraz naszych czasów.

Jak w odpowiedni sposób dobrać oświetlenie do otwartej przestrzeni mieszkania?

Z uwagi na sposób aranżacji wnętrz w stylu industrialnym, czyli braku ścianek działowych, czy stosowania wysokiego sufitu oraz surowych materiałów, nawiązujących do tych, jakie wykorzystywane są do konstrukcji fabryk, oświetlenie odgrywa istotną rolę w tego typu miejscach. Przede wszystkim tak spora, otwarta przestrzeń, bez wyraźnego podziału na pomieszczenia, jednak z dużą ilością miejsca użytkowego, które może być zagospodarowane pod różnym kątem: jako kącik czytelniczy, czy kanapa i zestaw kina domowego przeznaczone do codziennego relaksu, niezbędne jest także dostarczenie odpowiedniej ilości lamp pozwalających na oświetlenie całości mieszkania oraz jego poszczególnych stref. Dla osób, które są perfekcjonistami i pragną mieć mieszkanie w prawdziwie industrialnym stylu, nie wystarczy tylko fakt, że będzie ono posiadać cechy architektoniczne tego typu rozwiązań, musi być spójne także pod względem dekoracji.

Jakie lampy sprawdzą się w przestrzeni industrialnej?

Podczas dokonywania wyboru powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor i materiał elementów, z których wykonano lampę. Często spotykanym rozwiązaniem są klosze z metalu, utrzymane w zimnej barwie:

  • miedzianej

  • stalowej

  • czarnej

Dodatkowo cechą charakterystyczną są proste bryły geometryczne, czy brak dodatkowych ozdób. Styl industrialny nawiązuje przede wszystkim do praktyczności i użyteczności przedmiotów, estetyka nie odgrywa istotnej roli, co nie oznacza, że odpowiednia stylizacja mieszkania nie dodaje mu uroku, zachowuje po prostu minimalistyczny wygląd. Innym typem lamp, które również dedykowane są do przestrzeni industrialnych, są te pozbawione kloszy, w których żarówka jest widoczna, a często podłączona wyłącznie do przewodu elektrycznego.

Lampy w stylu industrialnym – jakie kupić?

Surowość i minimalizm tego stylu oraz jego chłód mogą zniechęcać niektóre z osób do przebywania w takiej przestrzeni, w szczególności w jesienny, deszczowy wieczór. Dlatego zadaniem światła w przestrzeni industrialnej jest jej ocieplenie. Dlatego podczas dokonywania zakupu lampy lub prostego żyrandolu warto zwrócić uwagę na barwę światła. Oczywiście, można skusić się na światło chłodne, które podkreślić zimne, proste kształty i formę mieszkania, jednak ma ono również dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu, stąd projektanci stawiają na ciepłe oświetlenie. Można wykorzystać tak samo lampy montowane na ścianach jak również te, stawiane na stoliku, które zostaną rozmieszczone w różnych miejscach mieszkania. Pozwoli to stworzyć odpowiednio doświetloną przestrzeń, przez wieczorem mieszkanie nie będzie niknąć w mroku, z uwagi na stosowanie tylko jednej lampy, czy żyrandolu. Nieco stłumione światło, czyli lampki z karniszami najlepiej rozmieścić w pobliżu strefy wypoczynkowej, ponieważ stłumione światło pozwala się wyciszyć i zrelaksować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here