Popularność stylu retro widoczna jest w nowoczesnych projektach wnętrz. Przede wszystkim jego eleganckie, estetyczne i przyjemne wizualnie kolory, w połączeniu z akcesoriami w tym klimacie pozwalają na stworzenie oryginalnych, nastrojowych przestrzeni. Poprzez swój urok świetnie sprawdzają się tak samo w przypadku mieszkań, jak również przestrzeni użytkowych, a nawet hotelowych. Jednak sam wystrój to nie wszystko. Pozostaje ważna kwestia detali, które dopełniać będą przestrzeń i pozwolą na stworzenie spójnej kompozycji.
Lampy retro – jak wyglądają?
No właśnie, załóżmy, że planujemy wykończyć sypialnie w stylu retro, przeglądamy propozycję, możliwości, koło produktów pojawia się opis jako retro. Czy mamy pewność, iż produkt jest faktycznie utrzymany w tym stylu, czy jest to jedynie zagrywka, która ma zwrócić naszą uwagę na konkretną lampę? W celu uzyskania punktu odniesienia możemy posłużyć się magazynami, w którym poruszane są projekty wykończenia wnętrz. Przedstawione tam style stanowić będą podłoże do naszej samodzielnej aranżacji i, być może, ułatwią to zadanie. Podczas wyboru lampy musimy również bazować na własnych odczuciach. Stylizacja retro nawiązuje do lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Jeśli poczujemy ducha tamtej epoki, patrząc na konkretny produkt, to jest to strzał w dziesiątkę. Wśród kolorów, które stanowią najczęściej wykorzystywany motyw, warto wymienić:
-
złoto
-
platyna
-
brąz
-
écru
Często są to lampy bogato zdobione, z dodatkiem miękkich kształtów, owali, dużej ilości wzorów i fikuśnych zawijasów.
Żyrandole i lampy w stylu retro
Bez wątpienia, jeśli myślimy o stylu retro i odpowiednim oświetleniu sypialni, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę kupno żyrandolu. Warto pamiętać, iż tego rodzaju kompozycje przestrzeni oraz sposób ich wykończenia niejednokrotnie łączy się z tonacjami ciemnymi, bordowymi, nawiązującymi też do barwy drewna lub wykorzystujące ten materiał jako akcent ozdobny lub materiał przeznaczony do wykończenia podłogi. Dlatego też parkiety w pomieszczeniach retro powinny być ciemnej kolorystyki. Z tej racji żyrandol, który wybierzemy powinien być utrzymany w tonacjach złotych lub brązowawych. Jeśli chodzi o pomieszczenia takie, jak sypialnie, ciemne, a zarazem miękkie barwy, w połączeniu z ciepłym światłem, tworzą wspaniałą przestrzeń wypoczynkową, w której o wiele łatwiej będzie zasnąć, w szczególności, jeśli całość uzupełnić kotarami.
Nisko usytuowany sufit – co teraz?
Niestety, ale może okazać się, że nie ma możliwości zamontowaniu żyrandola w naszej sypialni, a wszystko za sprawą zbyt niskiego sufitu. Czy mamy wtedy jakieś alternatywne zastosowanie, które jednocześnie pozwoli na utrzymanie retro stylizacji? Na szczęście tak. Powinniśmy wtedy w szczególności zwrócić uwagę na plafony, które są rodzajem płaskiej lampy, montowanej na suficie lub ścianie. Producenci są świadomi aktualnych trendów na rynku, a także uniwersalności pewnych stylów, dlatego oferują ciekawe stylistycznie rozwiązania, utrzymane właśnie w stylu retro.
Plafon o punktowym oświetleniu
Podczas rozważania zakupu oświetlenia do sypialni trzeba pamiętać, iż istnieją dwa typy świateł – punktowe oraz rozproszone. Dlatego, jeśli decydujemy się na plafony, które zamontowane zostaną na centralnym miejscu sufitu, które dedykowane jest oświetleniu głównemu, rozproszonemu, musimy dobrać w tym celu właściwą lampą. Aby zapewnić danej przestrzeni funkcjonalność, a także właściwe doświetlenie poszczególnych miejsc, można również zakupić plafony o świetle punktowych, które w szczególności sprawdzą się na ścianie nad łóżkiem i stanowią alternatywę dla lampek nocnych.
Retro lampki nocne
Nie jest natomiast powiedziane, iż plafon musi zająć miejsce lampki. Jest to kwestia indywidualna i zależna od upodobań, bez wątpienia jednak punktowe światło w okolicach łóżka jest niezbędne. Dlatego można rozważyć kupno lampki nocnej w stylu retro, która niejednokrotnie stworzona jest z myślą o wymagających klientach, którym zależy na gustownej stylizacji, stąd bogate wzornictwo abażurów i ciekawe kształty samej lampki.