źródło: pexels.com

Przez długi czas montowane w kuchniach oświetlenie, pełniące funkcję oświetlenia punktowego, sprowadzało się do lamp oczkowych, które umieszczane były w meblach. Praktyczne rozwiązanie o dużej liczbie zwolenników, umożliwiało zwiększenie funkcjonalności danej przestrzeni, zapewniając odpowiednie oświetlenie miejscu roboczemu, którym jest blat kuchenny. Jednak, czy jest to jedyne rozwiązanie, jakie nam pozostaje, gdy pragniemy odpowiednio doświetlić kuchnię?

Nowoczesne listwy LED

Od pewnego czasu w branży meblarskiej, czy w trakcie aranżacji wnętrz widoczna jest tendencja do wykorzystywania taśmy LED, która pozwala na równomierne oświetlenie całej przestrzeni na blacie kuchennych. Wynika to z faktu, iż rozwiązanie to niejednokrotnie montowane jest albo bezpośrednio w dolnym wieńcu szafek wiszących na ścianie, albo tuż pod nimi. Pozwala to niwelować ryzyko występowania miejsc gorzej oświetlonych, a równomierne światło, rozłożone na całej długości blatu, przekłada się na funkcjonalność przestrzeni.

Listwy LED przyjazne środowisku

Dla wielu osób to z pewnością ważna informacja. Tak często można usłyszeć o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, wód morskich, czy rzecznych. Dlatego lampy LED to rozwiązanie dla miłośników ekologiczny. W 100% mogą ulec procesowi recyklingu. Dodatkowo produkty te pozbawione są pierwiastków ciężkich, tak szkodliwych dla naturalnego środowiska. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż technologia LED została stworzona również z myślą o redukcji zużycia energii elektrycznej.

Dobór taśmy ledowej do kuchni

Podczas podejmowania decyzji zakupowej i wyboru właściwego produktu, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów technicznych. Kwestią podstawową jest umiejscowienie samej taśmy. Ponieważ istnieje kilka możliwości związanych ze sposobem jej instalacji, trzeba to uwzględnić już podczas zakupów. Drugą kwestią jest samo przeznaczenie tego typu oświetlenia. Jeśli interesuje nas doświetlenie blatu roboczego, stworzenie praktycznej i funkcjonalnej przestrzeni, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na barwę światła oraz jego intensywność. Trzeba również pamiętać, iż taśmy posiadają tak zwaną klasę szczelności. W kuchni może występować wilgoć, jest tam sporo pary, czy wody przy okazji używania zlewu, dlatego zaleca się stosowanie produktów o szczelności klasy IP65. Dodatkowym atutem tego produktu jest możliwość dostosowania nie tylko barwy światła (ciepłej, zimnej lub neutralnej) ale również samej kolorystyki diod. Poprzez wybór taśmy wielokolorowej RGB, gdzie istnieje także opcja regulacji oświetlenia, dodatkowo zyskujemy ciekawy efekt wizualny, który może stanowić dodatkowy smaczek dekoracyjny. Podczas zakupów trzeba pamiętać także o długości ściany lub mebli, na którym taśma zostanie umieszczona. Standardowa szpulka liczy długość 5 metrów. Można także wybierać pomiędzy zagęszczeniem diod, decydując tym samym o intensywności oświetlenia.

Taśmy ledowe a meble

Trzeba także pamiętać, iż światło wpływa na aspekt wizualny pomieszczeń oraz ich estetykę. Dlatego podczas wyboru koloru świateł oraz ich barwy, trzeba mieć na uwadze to, jakie meble posiadamy w kuchni. W innym przypadku może okazać się, iż kolory gryzą się ze sobą, zaniżając tym samym walor estetyczny kuchni. W przypadku jasnych frontów sprawdzą się światełka o barwie chłodnej. Natomiast jeśli meble stworzone zostały z ciemnej płyty, lepiej zdecydować się na wybór świateł ciepłych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż cała przestrzeń komponuje się w sposób spójny.

Taśma LED w kuchni – czy warto?

Bez wątpienia jest to atrakcyjne finansowo rozwiązanie. Z jednej strony taśmy LED są energooszczędnym produktem, z drugiej natomiast całkowity koszt realizacji jest stosunkowo niski, a warto pamiętać, że pozwala na znakomite doświetlenie całej powierzchni blatu kuchennego, czy ściany. Dlatego poprzez zakup jednej taśmy lub dwóch, możemy zrealizować ciekawe wizualne i funkcjonalne oświetlenie kuchni. Warto pamiętać, iż istnieje także możliwość regulacji świateł LED, co dodatkowo pozwala na ustawienie jego intensywności, a nawet kolorystyki światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here