źródło: pexels.com

Odpowiednie urządzenie poszczególnych przestrzeni to zadanie wymagające sporo pracy oraz czasu. Niezbędne staje się rozplanowanie poszczególnych materiałów oraz właściwe wykończenie pokojów. Niezbędne staje się zamontowanie mebli oraz oświetlenia, a także zastosowanie różnego typu sprzętów RTV/AGD, których obecność przekłada się na komfort i jakość życia. Bez wątpienia sercem każdego domu i mieszkania jest salon. To tutaj niejednokrotnie domownicy spędzają wspólne wieczory, czy weekendy, dlatego wiele osób przykłada sporo uwagi do wystroju salonu oraz jego poszczególnych elementów, zapewniających tej przestrzeni funkcjonalność.

Dlaczego zestawy kina domowego są tak popularne?

Co jest tak magiczne w zestawie kina domowego, iż coraz większa liczba osób decyduje się na jego zakup, a co ważniejsze, czym tak właściwie jest zestaw kina domowego i co go wyróżnia? Przecież na rynku dostępna jest duża liczba telewizorów jakości HD, FullHD, a nawet 4K, czy sam telewizor o takich parametrach pełni już funkcję kina domowego? W pewnym sensie tak, ponieważ dobrej jakości ekran to podstawa, jeśli chodzi o cieszenie się ulubionym serialem, czy filmem. Dzięki doskonałej jakości kolorów, a także wysokiej rozdzielczości, możemy poczuć się niemal jak w samym środku zdarzeń. Ale trzeba pamiętać, iż klimat, jaki tworzą sale kinowe, to nie tylko ogromny projektor, ale również odpowiedni system dźwiękowy. Co prawda każdy telewizor posiada wbudowane głośniki, wiele z nich jest wysokiej jakości, jednak nie zapewniają tego, co pozwala uzyskać odpowiednio dobrany zestaw, przeznaczony do tworzenia efektu dźwięku przestrzennego. Odpowiednie ustawienie kolumn oraz subwoofera zapewnia dodatkową dawkę emocji.

Gdzie powinno znajdować się kino domowe?

Sporych rozmiarów telewizor wymaga odpowiedniej przestrzeni, w której mógłby się znaleźć. Dlatego, z uwagi na swój metraż, to właśnie salony świetnie sprawdzają się jako pomieszczenia, w których zestaw kina domowego spełniać będzie swoją funkcję. Warto ustawić TV na ścianie centralnej oraz zadbać o odpowiednie oświetlenie przestrzeni.

Jakie światło wykorzystać do kina domowego?

Stworzenie właściwego do seansu filmowego klimatu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jednak całkowite wyłączenie świateł nie zawsze się sprawdza. Przede wszystkim jaskrawy obraz z telewizora oraz ciemność w pomieszczeniu, w tym za telewizorem, męczą oczy i negatywnie wpływają na wzrok, dlatego warto zatroszczyć się nie tylko o same elementy kina domowego, ale też właściwy sposób oświetlenia przestrzeni. Z uwagi na swoje przeznaczenie światło centralne nie zawsze się sprawdza, ponieważ jego celem jest doświetlenie całej przestrzeni. Rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie światła punktowego. Lampy w ciemnym kloszu będą dawać niewielką ilość światła, jednak zbalansują różnice pomiędzy całkowitym mrokiem a jasnością ekranu. Istnieje też inne, coraz modniejsze rozwiązanie.

Podświetlanie telewizora w salonie – taśmy LED

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się wykorzystanie oświetlenia LED-owego do oświetlenia przestrzeni za telewizorem. Z jednej strony pozwala to na wyłączenie pozostałych świateł, z drugiej łagodzi kontrasty pomiędzy telewizorem a ciemną przestrzenią z tyłu obudowy, co pozytywnie przekłada się na wzrok. Dodatkowo, uzyskany w ten sposób efekt jest bardzo estetyczny, tym bardziej, iż istnieje możliwość doboru koloru diod, poprzez wykorzystanie oświetlenia typu RGB.

Jaki jest koszt kina domowego

Jeśli mowa o budżecie, jak należałoby przeznaczyć na ten cel, z pewnością trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania względem zestawu oraz jego poszczególnych elementów, a także jaki rodzaj urządzeń nas interesuje. Jeśli natomiast wystarczy nam sam telewizor oraz dodatkowe głośniki, możemy zmieścić się już w kwocie wynoszącej około 2 500 złotych. Jest to cena o tyle atrakcyjna, iż zapewnia możliwość zakupu wysokiej jakości, nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń, przeważnie obsługiwanych w sposób bezprzewodowy (za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here