źródło: pexels.com

Na przestrzeni ostatnich lat rynek gier komputerowych znacząco się rozwinął. Wynika to przede wszystkim z technologii, która wykorzystywana jest zarówno do tworzenia tego typu produkcji, jak również sprzętów przeznaczonych do prywatnych użytkowników, którzy mogą cieszyć się rozgrywką przeprowadzaną zarówno online, jak i w trybie single mode. Jak wiadomo, to obsługi gier najczęściej niezbędne są klawiatura oraz myszka, umożliwiające sterowanie postacią lub wykonywanie poszczególnych akcji w grze. Jednak czy standardowe akcesoria komputerowe wystarczą nam, aby w pełni wykorzystać potencjał gry? Okazuje się, iż producenci urządzeń gamingowych stwierdzają, iż niezbędne jest stosowanie odpowiednich narzędzi. Na ile jest to prawda?

Czym różni się myszka gamingowa od zwykłej?

Pierwsze różnice widoczne są już w sferze wizualnej, to znaczy myszki przeznaczone dla graczy odznaczają się oryginalnej designem. Co więcej, posiadają wbudowane, dodatkowe przyciski, które ułatwiają przypisanie poszczególnych hotkey’ów. W praktyce oznacza, iż mamy o wiele większą możliwość sterowania naszą postacią lub wykonywania poszczególnych akcji w grze wykorzystując do tego celu myszkę. Są to akcesoria wysokiej jakości, wykonane z odpowiednim materiałów, które także zapewniają przyczepność, dzięki gripom, co może być przydatne w szczególności w trakcie emocjonującej i dynamicznej rozgrywki.

Czy można kupić tanią myszkę gamingową?

Oczywiście, że tak. Na rynku jest dostępna duża liczba ofert tego typu produktów. Trzeba jednak zastanowić się, czy są jakieś różnice między produktem za 50 złotych, 150 a np. 500. Czy wszystko jest kwestią producenta oraz marketingu, czy faktycznie rozgrywka poszczególnymi urządzeniami jest nieco inna? Przede wszystkim jeśli planujemy zakup tego akcesoria do gier, trzeba zwrócić uwagę, czy faktycznie jest to myszka gamingowa. Tanie produkty posiadają wyłącznie wygląd myszki gamingowej, nie są jednak wyposażone w dodatkowe przyciski, niejednokrotnie nie posiadają także właściwej czułości, czyli DPI. Dlatego jeśli rozważamy dokonanie zakupu, powinniśmy przeczytać informacje umieszczone na opakowaniu, które dotyczą, między innymi, liczby przycisków, a także materiałów zastosowanych do wykonania obudowy.

Co to takiego DPI?

Jest to nic innego, jak rozdzielczość myszki, która odpowiada za jej czułość. Innymi słowy DPI mierzy się odległością, jaką kursor musi pokonać z punktu A do B, a długością ruchu, jaki myszka wykonuje fizycznie. Im wyższe DPI tym bardziej czuła myszka, co oznacza, że kursor reaguje nawet na najmniejszy ruch. Dlatego parametr ten ma znaczenie dla wielu graczy, a myszki gamingowe odznaczają się wysoką rozdzielczością. Pozwala to na prowadzenie nie tylko dynamicznej rozgrywki, ale krótszy czas reakcji.

Jakie DPI do gier komputerowych?

Standardowe czynności, przeprowadzane na komputerze nie wymagają myszek czułych. Najczęściej urządzenia te posiadają rozdzielczość na poziomie około 800 DPI. Jednak w przypadku gier jest to wynik niezadowalający. Jeśli interesuje nas pasjonująca i dynamiczna rozgrywka, w której liczy się precyzja, najlepiej sprawdzają się urządzenia o rozdzielczości 1600 DPI.

Myszka za 150 złotych – czy warto?

Jeśli dotychczas nie mieliśmy styczności z tego rodzaju urządzeniami, taki zakup może się naprawdę sprawdzić. Przede wszystkim wyższa czułość myszki wymagać będzie od nas ponownego przyzwyczajenia się do sprzętu. Może okazać się, że takie rozwiązanie nie do końca nam pasuje. Dodatkowo obsługa gry za pośrednictwem przycisków myszki też oznacza zmianę przyzwyczajeń, dlatego rozwiązania w ten półce cenowej to produkty posiadające najczęściej wszelkie cechy myszki gamingowej, co pozwala nam na własnoręczne przetestowanie tego rozwiązania, a także stwierdzenie, jakie są nasze oczekiwania. Oczywiście nie oznacza to, że myszka za 150 złotych jest urządzeniem testowym, które następnie zastąpimy urządzeniem z wyższej półki. Spokojnie możemy ją użytkować nawet przez długi czasu, z uwagi iż są to akcesoria wytrzymałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here