źródło: pexels.com

Osoby, które nie miały jeszcze styczności z tego rodzaju urządzeniem, mogą mieć pewne trudności z jego wyborem. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, typu telefony, tablety, czy laptopy, także tutaj mamy dość szeroki wybór urządzeń o nieco różnej specyfice. Dlatego warto wiedzieć na jakie elementy podczas kupna zwrócić szczególną uwagę. Także liczba producentów i modeli jest dość pokaźna.

Jakie są zalety z posiadania czytnika?

Śledząc zmiany na rynku wydawniczym, z pewnością można zauważyć, iż rośnie liczba pozycji w formie e – booków. To rozwiązanie bardzo wygodne dla autorów oraz czytelników. Przede wszystkim znacznie niższe są koszty samego wydania takiej książki, w porównaniu do jej wydruku. Dlatego duża część pisarzy, w szczególności rozpoczynających swoja działalność artystyczną, w pierwszej kolejności decyduje się na wydanie swojego dzieła w formie elektronicznej. Oczywiście, niski koszt samej realizacji wiąże się z dużą ilością książek. Dla czytelników to możliwość kupna książki w niskiej cenie. Dodatkowo, jeśli ktoś lubi posiadać prywatną biblioteczkę, jej cyfrowa wersja zajmuje o wiele mniej miejsca, bo mieści się na samym urządzeniu, które można spakować do torebki, lub nosić w kieszeni marynarki. Dodatkowy plusem jest łatwy dostęp do książek w każdym miejscu, o ile mamy przy sobie czytnik.

Czytnik a inne urządzenia

Z pewnością można zastanowić się, dlaczego do czytania e – booków niezbędny jest czytnik, skoro można pliki w formacie .pdf otworzyć na dowolnym urządzeniu, takim jak tablet lub telefon. Oczywiście jest to prawdą. Jednak każde z tych urządzeń przeznaczone jest do nieco innych celów, natomiast samo czytanie książek, w szczególności na telefonie, może być tak naprawdę uciążliwe, z uwagi na niewielkich rozmiarów ekran, jeśli chodzi o takie czynności. W kwestii tabletów, bez wątpienia są to urządzenia praktyczne, jednak ich cena jest znacznie wyższa, niż koszt zakupu czytnika.

Czy można kupić czytnik za 300 złotych?

Oczywiście, że tak. Na rynku dostępna jest szeroka oferta tego rodzaju produktów, dlatego można znaleźć także urządzenia w formie bardziej podstawowej, których koszt waha się pomiędzy 200 a 300 złotymi. Można jednak natrafić także na oferty, które ceną przekraczają 500 złotych. Z pewnością jednak, jeśli jest to nasz pierwszy zakup tego rodzaju urządzenia, możemy z powodzeniem skorzystać z opcji w przedziale 200 – 300 złotych, ponieważ zapewnią one nam funkcjonalność czytników oraz pozwolą na sprecyzowanie swoich preferencji w przyszłości.

Czy opłaca się kupować używany czytnik?

Niektóre z osób zastanawiają się, czy faktycznie istnieje potrzeba kupna nowego urządzenia, skoro można znaleźć modele używane. Nie istnieje oczywiście jednoznaczna odpowiedź. Co prawda, tego rodzaju urządzenia są z reguły żywotne, jednak trzeba zwrócić uwagę na rok produkcji, ponieważ starsze modele mogą już wykazywać krótsze działanie, z uwagi na gorsze funkcjonowanie baterii. Innym aspektem będzie sprawdzenie, jak sprawuje się ekran oraz, czy nie jest porysowany, co mogłoby utrudnić czytania książek. Jak przy zakupie innych urządzeń, trzeba mieć na uwadze, iż czytnik może być zużyty.

Jaki czytnik e book wybrać?

Na rynku istnieje dość bogata oferta produktów tego typu. Dostępne są tak samo modele o większym ekranie, jak i mniejszym, podświetlane lub pozbawione tej opcji. Na jakie marki warto zwrócić uwagę? Pierwszą z nich jest na pewno PocketBook Touch Lux 5. Jego cena przekracza 500 złotych, jednak w zamian otrzymujemy urządzenie, które obsługuje 24 formaty plików. Dodatkowo, czytnik jest bardzo lekki, bo waży zaledwie 155 gram. Dodatkowym smaczkiem jest wejście na kartę SD, co dodatkowo zwiększa pojemność urządzenia. Produkty Kindle są z pewnością znane osobom, które aktywnie korzystają z czytników. Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że wśród produktów godnych polecenia znajdzie się również Kindle Paperwhite 4. Bardzo funkcjonalny, o wysokiej jakości ekranie, którego przekątna wynosi 6 cali. Niestety, urządzenie nie posiada polskiego menu oraz nie odtwarza popularnego formatu EPUB. Dlatego podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na opcje, jakie są oferowane przy okazji poszczególnych urządzeń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here