Kantor internetowy — jak działa, czym jest i czy warto z niego korzystać?

Kantory internetowe to jedne z najpopularniejszych sposobów wymiany waluty. Zamienienie złotych na euro czy dolary poprzez specjalne serwisy w sieci jest bardzo korzystne i proste. Wiele milionów polaków wymienia w ten sposób swoje pieniądze komfortowe oraz bez wychodzenia z domu, a same kantory internetowe stają się coraz bardziej popularne. Kantory online to również sposób na wymienienie waluty po bardzo atrakcyjnym — korzystniejszym kursie niż w stacjonarnych placówkach, co jest bez wątpienia jedną z głównych korzyści tego sposobu przewalutowania. Czym zatem są kantory online? Na jakiej zasadzie działają? Jakie są plusy z ich korzystania? Odpowiedzi na pytania, przydatne porady oraz wskazówki odnośnie działania takich kantorów udzielamy poniżej.

Czym są kantory internetowe?

Kantory internetowe to serwisy w sieci oferujące wymianę walut. Są to duże marki, które obsługują dziennie wiele tysięcy osób oraz są również legalnie działającymi firmami. Marki zajmujące się wymianą walut udostępniają swoim klientom specjalne serwisy, na których mogą dokonywać oni wymiany. Przeważnie są to internetowe firmy działające tylko i wyłącznie w sieci chodziarz zdarzają się również e-kantory prowadzone przez stacjonarne firmy czy sieci. Najpopularniejsze kantory internetowe są na tyle duże, że bardzo często sponsorują topowe drużyny piłkarskiej czy są rozpoznawalne w branży. Ich reklamy możemy oglądać np. w tv czy słuchać w radiu. Na rynku istnieje kilkanaście – kilkadziesiąt wiodących kantorów oraz wiele więcej mniejszych. Sytuacja ta bardzo często się zmienia, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wymiany waluty. Kantory takie oferują bardzo atrakcyjny kurs, co jest rozpoznawalną cechą tych marek. Oprócz tego podlegają nadzorowi finansowemu i muszą posiadać konkretne zezwolenia na prowadzenie działalności związanej z obrotem pieniężnym. Podleganie nadzorowi i specjalnym wymogom sprawia, że e-kantory są bezpieczne oraz wiarygodne.

Jak działają kantory online?

Zasada działania kantorów online jest bardzo prosta. Polega ona na przelaniu do niego swoich pieniędzy w jednej walucie, przewalutowaniu oraz przelaniu z powrotem wymienionych środków na nasze konto walutowe. Z tym zadaniem poradzi sobie każda osoba — nawet nieznająca się na nowoczesnych technologiach. Pierwszym krokiem do wymiany walut jest stworzenie konta w kantorze internetowym. Po wybraniu konkretnego wystarczy podać swoje dane oraz utworzyć konto. Rejestracja przypomina np. tę znaną z zakładania skrzynki e-mail, jest szybka i prosta. Po chwili konto w kantorze walutowym jest założone, a my możemy skorzystać z możliwości wymiany walut.

W drugiej części tego zadania musimy wybrać odpowiednie konto bankowe, które udostępnia nam kantor i przelać na nie konkretną walutę. Jeśli posiadamy konto w tym samym banku, co kantor, przelew powinien dojść w ciągu kilku minut. W zależności od formy księgowania w niektórych kantorach suma ta będzie dostępna od razu, a w innych trzeba będzie nieco poczekać na pojawienie się pieniędzy. Jeśli nie posiadamy konta w tym samym banku co kantor czas dotarcia przelewu z naszego konta trwać może nawet do 1-2 dni roboczych. Kantory internetowe doskonale znają ten problem, dlatego najczęściej udostępniaj kilka kont w różnych bankach, tak aby, jak najwięcej klientów mogło skorzystać z przelewu w ramach jednego banku i szybko dostarczy środki do kantoru. Gdy znajdą się już one na naszym koncie kantorowym, możemy przejść do trzeciego kroku wymiany walut. W tym momencie wystarczy wybrać daną walutę, sprawdzić kurs waluty oraz dokonać transakcji. Możliwe jest to przed podaniem kwoty, jaką chcemy wymienić. Niektóre kantory wymagają najpierw złożenia zamówienia a dopiero następnie wpłacenia pieniędzy na poczet danej transakcji.

Część z wiodących kantorów udostępnia również giełdy, na których użytkownicy między sobą mogą dokonywać transakcji wymiany walut. Odbywa się to poprzez wystawianie ofert na wymianę waluty po konkretnym kursie. Jeśli dana osoba zobaczy propozycje i się na nią zgodzi, może zawrzeć transakcje.

Korzyści z wymiany waluty w kantorach internetowych?

Korzystanie z kantorów internetowych daje bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszym z nich jest niezaprzeczalnie atrakcyjny kurs wymiany waluty. Jest on zdecydowanie najlepszy ze wszystkich możliwych opcji. Spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą dla najpopularniejszych par walutowych takich jak np. pls/usd czy pls/eur wynosi ok. 3 groszy. Dla nieco bardziej egzotycznych walut takich jak baty czy rupie jest on minimalnie większy. W porównaniu do kilkunastu gorszy kantorów stacjonarnych i kilkudziesięciu gorszy kantorów wewnątrzbankowych kursy walut, są bardzo atrakcyjne. Dzięki nim wymieniając duże sumy pieniędzy, możemy również bardzo dużo zaoszczędzić. Kantory internetowe są również bezpieczne i działają wiarygodnie. Systemy serwisów internetowych posiadają zabezpieczenia podobne do tych bankowych, dzięki czemu nie musimy martwić się o kradzież danych czy samych pieniędzy. Podlegają one również regulacjom i muszą spełniać ścisłe warunki, aby móc działać w branży finansowej.

Do kolejnych plusów zaliczyć można również mobilność i wygodę takiego rozwiązania. Jeśli chcemy wymieniać konkretną walutę, możemy zrobić to, nie wychodząc domu lub nie ruszając się w ogóle ze swojej ulubionej kanapy. Dzięki temu nie będziemy musieli udawać się osobiście do stacjonarnego punktu, niosąc ze sobą np. dużą ilość gotówki. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie ze względu bezpieczeństwa.

Czy warto z nich skorzystać?

Zdecydowanie tak! Korzystanie z kantorów internetowych ma wiele korzyści oraz plusów. Jest też bezpieczne i proste. Jeśli zatem wybieramy się w zagraniczną podróż, na wycieczkę lub na wakacje warto wcześniej wygodnie wymienić walutę, jaką chcemy ze sobą zabrać. Wymiana pieniędzy w kantorach internetowych to również dobre rozwiązanie, jeśli deponujemy inną walutę na naszych kontach bankowych w postaci rezerwy czy zabezpieczenia. W każdej chwili możemy ją komfortowe wymienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here