Sektor akcesoriów przeznaczonych dla graczy mocno się rozwinął na przestrzeni ostatnich lat. Dla fanów gier komputerowych, którzy uwielbiają szereg produkcji w trybie jednoosobowym lub w module online, ogromną rolę odgrywa funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Jak wiadomo, podstawowymi narzędziami do obsługi gier są klawiatura oraz myszka. To one umożliwiają sterowanie kamerą lub postacią, a także wykonywanie poszczególnych akcji i sekwencji. Jeśli chodzi o dynamiczną akcję, która ma miejsce w strzelankach, grach zręcznościowych, MMORPG, bez wątpienia to, w jaki sposób skonfigurowane są ustawienia określanie jako hotkeys, przekłada się na jakość gry, ale również nasze rezultaty, w niej uzyskiwane.
Czy myszka gamingowa jest niezbędna do gier komputerowych?
Na początku warto zastanowić się, czy w ogóle rozwiązanie w postaci akcesoriów gamingowych jest elementem niezbędnym. Dla wielu profesjonalnych graczy, którzy zarówno biorą udział w turniejach, jak też zajmują się streamingiem swoich rozgrywek, na popularnych platformach, takich jak Twitch, odpowiedni sprzęt to podstawa. Dotyczy to zarówno karty graficznej jak również procesora oraz łącza internetowego, ponieważ są to elementy decydujące o płynności gry w trakcie uruchomionego programu przeznaczonego do przekazywania obrazu z gry w czasie rzeczywistym. W dużej mierze elementy te spełniają szereg technicznym wymagań, jednak jak wygląda sprawa przy okazji myszki gamingowej?
Myszka biurowa a gamingowa – różnice
Podstawowe urządzenia, w postaci myszek biurowych, są to produkty umożliwiające podstawową obsługę komputera. Dlatego najczęściej wyposażone są w kilka, bazowych przycisków, jak lewy i prawy przycisk myszy oraz scroll. Uniemożliwia to przypisanie dodatkowych funkcji do klawiszy, dlatego sterowanie grą odbywa się za pośrednictwem klawiatury. W przypadku akcesoriów gamingowych, poszczególne myszki wyposażone są w szereg dodatkowych przycisków, do których mogą zostać przypisane hotkeye, co pozwala na łatwiejsze sterowanie grą i skraca czas reakcji, a co za tym idzie, przekłada się na jakość rozgrywki i ułatwia jej prowadzenie. Dodatkowym atutem jest nowoczesny design oraz elementy takie, jak podświetlanie, które zapewnia ciekawy efekt wizualny, co jest ważne dla streamerów wykorzystując nie tylko kamerkę internetową do pokazania własnej twarzy, co ułatwia nawiązywanie kontaktu z widzami, ale niejednokrotnie druga kamerka nakierowana jest także na klawiaturę i myszkę, dlatego ich wygląd to dodatkowy atut. Kolejną kwestią są DPI. Jest to tak zwana rozdzielczość myszki, liczona podstawie tego, jak duży zakres ruchu wykona kursor, jeśli myszka zostanie fizycznie przesunięta o jeden cal. Standardowe modele posiadają przynajmniej 800 DPI, natomiast myszki gamingowej 5000 DPI a nawet 16 000 DPI. Oznacza to znacznie większą czułość, co jest ważne w dynamicznych grach, jak Counter Strike.
Czy można kupić myszkę do 200 złotych?
Spora część rozwiązań proponowanych przez producentów, przekracza cenowo próg 400 – 600 złotych. Są także myszki, których cena wynosi ponad 1 000 złotych, jednak z reguły rozwiązania te dedykowane są profesjonalnym graczom, których wymagania są bardzo wysokie. Czy zatem mamy jakiekolwiek, sensowy wybór urządzenia, które posiada cechy myszki gamingowej, a jego cena nie przekracza 200 złotych? Okazuje się, iż na rynku są rozwiązania w tej półce cenowej, które okażą się bardzo praktyczne oraz wytrzymałe.
Jakie modele do 200 złotych?
Jeśli zamierzamy przeznaczyć taki budżet na myszkę, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na produkty takie, jak Razer Abyssus V2. Model doskonale dopasowany do prawej i lewej dłoni, podobnie jak Corsair M55 RGB Pro. Można także rozważyć zakup myszki takiej, jak Cooler Master MasterMouse MM520. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze wymagania. Jeśli interesuje nasz czułość myszki, powinniśmy szukać produktu, który posiada największą liczbę DPI, jeśli ważniejsza jest duża liczba przycisków, to właśnie ten parametr powinien stanowić dla nas główną wytyczną. Z uwagi na kwotę, czasem będziemy musieli pójść na kompromis pomiędzy czułością, a liczbą dodatkowych klawiszy.