Handel w naszym świecie istnieje, odkąd tylko po ziemi stąpa gatunek ludzki. Na początku naszej, że tak powiem wędrówki do osiągnięcia szczytu rozwoju cywilizacyjnego, prowadziliśmy koczowniczy tryb życia. Początkowa gospodarka cywilizacji polegała na systemie zbieracko – łowieckim. Głównym sposobem pozyskiwania żywności było odbywanie polowań na zwierzynę łowną przebywającą w pobliżu obozowiska ludzi pierwotnych. Jeśli zwierzyna zmieniała swoje położenie to cała społeczność plemienna podążała tropem zwierzyny, aby nie stracić stałego źródła pozyskiwania żywności oraz źródła pozyskiwania skór zwierzęcych, które służyły głównie jako odzienie dla mieszkańców plemienia w zimne dni.
Nadmiar skór oraz mięsa wymieniano z innymi plemionami spotkanymi podczas wędrówki na inne przedmioty, które mogą przydać się w życiu codziennym. Poza łowiectwem innym źródłem pożywienia oraz surowców było zbieractwo. Zbieractwem trudniły się zazwyczaj kobiety, a ich praca polegała na zbieraniu płodów natury z okolicy obozowiska plemiennego. Niestety sposób ten był mało efektywny, jeśli chodzi o wyżywienie plemienia, ponieważ owoce, które pozyskiwano z lasów nie były wstanie nasycić żołądków współplemieńców, mogły one jedynie stanowić urozmaicenie diety, które ma na celu dostarczyć witamin do organizmów członków plemiennych. Poza owocami z okolicznych lasów zbieracze plemienni pozyskiwali niezbędne surowce, które potem wykorzystywano do tworzenia narzędzi przeznaczonych do codziennego użytku, a nadmiar wytworzonych narzędzi przeznaczano na handel z innymi napotkanymi po drodze plemionami. Sposób wymiany towar za towar jaki praktykowali ludzie pierwotni nazywamy wymianą towarową, a fachowo nazywa się to wymianą barterową.
Podatki na przestrzeni lat
Barter utrzymywał się jeszcze przez długi czas, a jego zaletą było pozbawienie handlu obciążeń podatkowych. Dopiero naród Fenicjan z Królem Gygesem na czele wprowadzili do obiegu monety z materiałów szlachetnych. Wówczas zaczęto obciążać handlarzy różnymi podatkami, których i tak ostatecznie nie płacił handlarz, a osoba nabywająca u niego dowolny towar, ponieważ handlarze nakładali an ceny towarów dodatkowe kwoty, które miały na celu pokrycie opłat na rzecz państwa. Podatki są obecne również i dzisiaj, płacimy podatek za prawie, każdą rzecz jaką nabywamy na drodze wymiany towar za gotówkę.
Podatek od sprzedaży działki budowlanej jest podatkiem dosyć niesprawiedliwym, ponieważ sprzedajmy coś co posiadamy na własność, a państwo wyciąga ręce po część rzeczy, która nawet nie należy do niego. Niestety podatki trzeba płacić.