źródło: pexels.com

W ostatnim czasie nadawanie relacji na żywo staje się jeszcze popularniejsze. Praktycznie każda, popularna platforma społecznościowa umożliwia nadawanie transmisji na żywo. Dostępne są także platformy dedykowane osobom, które chcą prowadzić własny kanał na żywo i umieszczać na nim dowolne treści, oczywiście zgodne z zasadami danej strony. Streaming staje się coraz modniejszy i wydaje się być kontynuacją działań influencerów, które miały miejsce na Facebook, Instagram, czy Youtube. To także możliwość dla graczy, aby zaprezentować swoje umiejętności w grze i zrzeszać wokół siebie osoby, które mają podobne zainteresowania. W szczególności, jeśli poszczególni streamerzy biorą aktywny udział w konwersacji na czacie.

Streaming – od czego zacząć?

źródło: pexels.com

Aby móc nadawać na żywo lub przesyłać obraz z naszego komputera, którym jest chociażby aktualna rozgrywka prowadzona w danej grze, oczywiście niezbędnych będzie kilka narzędzi wirtualnych. Przede wszystkim potrzeba nam konta. Jego założenie jest darmowe, jak na przykład na Twitch.com. Transmisję możemy prowadzić również za pośrednictwem Youtube, czy aplikacji Discord. Jeśli chodzi o Twitcha, po założeniu kanału niezbędna jest jego konfiguracja i synchronizacja z aplikacją dedykowaną do streamingu, czyli przesyłania danych z naszego komputera. Szereg tego typu narzędzi jest darmowy i posiada funkcje niezbędne do prawidłowego prowadzenia kanału. Ponadto na Twitch dostępna jest lista wraz z linkiem do pobrania programów, które umożliwiają Streaming. Potem pozostaje już tylko uruchomić program, dokonać podstawowych ustawień, związanych z jakością przesyłanego obrazu i gotowe. Tak wyglądają sprawy od strony software’u. Co natomiast z samym sprzętem?

Czy do streamingu potrzebny jest dobry komputer?

Zdecydowanie tak. Już samo uruchomienie programu do streamowania oraz kamerki stanowi pewne obciążenie dla procesora. Dodatkowo, jeśli naszym celem jest streaming gier, trzeba pamiętać, że to kolejny proces, dlatego gorszej jakości komputery, nawet te dwurdzeniowe, ale o przeciętnym taktowaniu, mogą sobie nie poradzić ze streamem. Ważna jest również karta graficzna oraz samo łącze internetowe, ponieważ musi pozwalać na wysoki transfer danych z komputera do internetu. Jeśli chodzi o kwestię samego peceta, jest to odrębny temat.

Podstawowe narzędzia streamera

źródło: pexels.com

Jeśli myślimy o tym na poważnie, ale nie koniecznie zarobkowo, to znaczy zależy nam, aby prowadzić kanał w sposób profesjonalny, wiele zależy od samego sprzętu, jaki będziemy używać, nie tylko od naszej prezencji. Jednym z najważniejszych elementów będzie kamerka HD. Pozwala przesyłać wysokiej jakości obraz, a osoby followujące i subskrybujące konkretne kanały o wiele chętniej wolą oglądać te, na których widoczny jest streamer, nawet jeśli to tylko stream gamingowy. Drugą kwestią jest mikrofon. To chyba najważniejsze narzędzie. Nawet jeśli pozostajemy niewidoczni, potrzebujemy czegoś, co umożliwi nam kontaktowanie się z widzami. Pisanie odpowiedzi na czacie jest mało praktyczne i dość czasochłonne, o wiele łatwiej jest udzielać odpowiedzi ustnie. Dodatkowo pozwoli to na nawiązanie lepszego kontaktu z oglądającymi nasz kanał.

Streaming gamingowy – co jeszcze?

Jeśli chcemy streamować tylko gry, musimy także zadbać o odpowiedni sprzęt gamingowy, w tym myszkę oraz klawiaturę. Z jednej strony to element, który po prostu ułatwi nam osiąganie lepszych wyników, z drugiej natomiast sprawi, iż wyglądać będziemy profesjonalnie, co jest obecnie bardzo ważne, jeśli zależy nam na budowaniu swojej marki jako streamera. Warto wybierać popularne i cenione marki. Opcjonalnie można skusić się o drugą kamerkę, która skierowana będzie właśnie na klawiaturę oraz myszkę. Można także rozważyć zakup słuchawek, tym bardziej, iż wiele gier wymaga bezpośredniej komunikacji z członkami teamu za pomocą aplikacji takich, jak Discord. Wiele osób lubi także w trakcie gry mieć włączoną muzykę, która także zostaje odtworzona na streamie, jeśli wybierzemy taką opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here