źródło: pexels.com

Jednym z podstawowych rodzajów oświetlenia, jakie występuje w domach i mieszkaniach, jest światło białe. Jak wiadomo, występuję w różnych odcieniach, od chłodnych, po ciepłe, będąc mniej lub bardziej nasycone kolorem żółtym lub niebieskim. W ostatnim czasie, poprzez rozwój sektora oświetleniowego, a także wykorzystanie źródła światła, jako formy aranżacji przestrzeni, która pozwala na stworzenie oryginalnych, niepowtarzalnych przestrzeni, na rynku dostępne jest oświetlenie RGB.

Oświetlenie RGB – korzyści dla domu

Skrót oświetlenia RGB wziął się z języka angielskiego, od pierwszych liter kolorów:

  • czerwony (ang. red)

  • zielony (ang. green)

  • niebieski (ang. blue)

Są to kolory podstawowe, czyli takie, których nie można uzyskać mieszkając ze sobą poszczególne barwy, jednak które pozwalaną na stworzenie innych kolorów. Dla przykładu: połączenie niebieskiego i żółtego pozwala na otrzymanie zielonego, czerwony i niebieski dają fioletowy, a żółty i czerwony tworzą kolor pomarańczowy. Dlatego poprzez wykorzystanie tego rodzaju świateł, możemy stworzyć bardzo zjawiskowy, nowoczesny element wystroju pomieszczenia, który świetnie uzupełniać będzie codzienną dekorację.

Zastosowanie taśmy LED w aranżacji wnętrza

Oświetlenie RGB cieszy się popularnością wśród projektantów wnętrz. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo energooszczędne, a odpowiedni dobór kolorystyki świateł, pozwala na stworzenie oryginalnego efektu. Najlepszym sposobem aranżacji przestrzeni przy wykorzystaniu tego typu świateł, są taśmy LED, wyposażone w pojedyncze diody, które sprawdzają się w roli oświetlenia miejscowego. Możliwe jest zamontowanie taśmy na powierzchni, która wymaga dodatkowego oświetlenia. Innym sposobem jej wykorzystania jest zakrycie taśmy płytą matową, co pozwala na rozproszenie światła, w efekcie czego otrzymujemy niebanalny rodzaj oświetlenia. Ogromną zaletą jest możliwość dowolnego wyginania taśmy, co ułatwia jej aranżację w przestrzeni. Na rynku dostępne są także aluminiowe listwy i relingi innego typu, w którym taśma jest montowana, co zwiększa zakres możliwości, związany z wykorzystaniem świateł RGB.

Taśma LED – gdzie zamontować?

Istnieje spora liczba możliwości związanych z montażem świateł RGB oraz aranżacją przestrzeni za ich pośrednictwem. Jest to element, który świetnie sprawdzi się jako sposób na ekspozycję sufitów, elementów ściany, czy mebli. Bardzo popularne jest wykorzystanie taśmy LED jako oświetlenia podłogowego, które zapewnia świetny efekt wizualny oraz świetnie sprawdza się jako praktyczne rozwiązanie pomagające w dodatkowym doświetleniu przestrzeni. Świadome wykorzystanie tego typu światła umożliwia manipulację wnętrzem, jego kolorystyką oraz wyglądem wizualnym. Dzięki temu można osiągnąć szereg różnorodnych efektów, wybierając właściwą dla danego pomieszczenia kolorystykę.

Zalety taśmy LED

Przede wszystkim produkt ten jest bardzo łatwy w montażu. W wielu przypadkach do przymocowania taśmy LED potrzebny jest tylko klej oraz dodatkowy element wieńczący całą aranżację świetlną. Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne środowisku, ponieważ lampy LED podlegają recyklingowi. Wykorzystanie tego typu światła przekłada się na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Są produktem bardzo żywotnym i odpornym na uszkodzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w roli oświetlenia dodatkowego. Niezbędne staje się wykorzystanie w pomieszczeniu także głównego źródła światła, które najczęściej zajmuje centralne miejsce na suficie. W dużej mierze światła RGB wykorzystuje się pod kątem aranżacji wnętrza i stworzenia oryginalnej przestrzeni. W przypadku praktycznych rozwiązań, przeznaczonych do usprawnienia danej powierzchni i umożliwienia przeprowadzania podstawowych czynności, jak czytanie, czy oglądanie zaleca się zastosowanie standardowego oświetlenia punktowego lub rozproszonego, które jest o wiele lepsze pod tym względem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here