źródło: pexels.com

Stół jadalniany to jeden z najważniejszych elementów wystroju pomieszczenia. Pozwala na spędzenie miłych chwil rodzinnych w trakcie obiadu. Dodatkowo ciężko wyobrazić sobie wspólne jedzenie posiłków w kilkuosobowej rodzinie, jeśli nie wytyczono w tym celu konkretnej przestrzeni, w której znajduje się nie tylko stół, ale również krzesła. Tendencje we współczesnym budownictwie niejednokrotnie skłaniają się ku tworzeniu otwartych przestrzeni kuchennych, bezpośrednio połączonych z salonem, co wymaga zastosowania odpowiedniej liczby świateł, które pozwolą zarówno na wykorzystanie kuchni jak i funkcjonowanie w salonie. Innym rozwiązaniem jest aranżacja kuchni jako zamkniętej przestrzeni, w której, o ile jest taka możliwość, znajduje się także stół rodzinny. W każdym z tych przypadków niezbędne jest stworzenie optymalnego oświetlenia. Trzeba też pamiętać, iż nie zawsze stół wykorzystywany jest wyłącznie w celu spożywania posiłku. Może być to przestrzeń przeznaczona do nauki lub relaksu, co również wymaga konkretnych rozwiązań świetlnych.

Lampa stołowa – na co zwrócić uwagę?

Jeśli rozważamy kupno tego rodzaju oświetlenia, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim produkt ten powinien być wyposażony w klosz, co przekłada się na redukcję intensywności światła. Dzięki temu światło nie będzie nas oślepiać, a korzystanie ze stołu będzie o wiele bardziej wygodniejsze. Ilość lamp zależna jest od kształtu stołu. W przypadku okrągłego mebla z powodzeniem możemy wykorzystać tylko jedno źródło światła, które zamontowane zostanie symetrycznie względem środka okręgu stołu. Jeśli natomiast w naszym mieszkaniu znajduje się stół prostokątny, warto rozważyć kupno lampy podłużnej, lub kilka mniejszych lamp, zamontowanych wzdłuż dłuższej krawędzi, co zapewni równomierne oświetlenie na całej powierzchni mebla. Jeśli decydujemy się na produkt stojący na powierzchni stołu, trzeba wziąć pod uwagę możliwość regulacji wysokości lampy, a także kąta nachylenia lampy. Taka możliwość manipulacji światłem, zapewni optymalne oświetlenie miejsca, którego najbardziej tego wymaga.

Dlaczego warto kupić lampę przysłoniętą?

Odpowiedni rodzaj osłony na żarówkę to ważny element oświetlenia dedykowanego stołowi. W szczególności, jeśli ten, który znajduje się w naszym domu, jest pokryty warstwą lakieru. Zbyt intensywne światło będzie odbijać się od jego powierzchni, co może powodować, iż będziemy oślepieni. Redukcja intensywności oświetlenia ma także dobry wpływ na nasze oczy. Dodatkowo, poprzez odpowiedni abażur lub inny rodzaj przysłonięcia, uzyskuje się efekt rozproszenia światła, co pozwala na oświetlenie większej przestrzeni.

Co w przypadku stołu mobilnego?

W niektórych przypadkach elementy tego typu nie posiadają swojego stałego miejsca w domu. Bywają przenoszone z jednego miejsca na drugiej, w zależności od ilości domowników lub gości. Wiele stołów posiada możliwość dodatkowego rozłożenia blatu, co pozwala na stworzenie większej przestrzeni użytkowej. W jaki sposób wtedy powinniśmy dobrać oświetlenie do stołu? Jednym z optymalnych rozwiązań jest zakup lampy ozdobnej większych rozmiarów oraz jej umiejscowienie nad sufitem. Dzięki temu spora przestrzeń użytkowa otrzyma dodatkowe oświetlenie, co ułatwi korzystanie ze stołu. Bardzo efektownym i praktycznym rozwiązaniem są także produkty z ruchomym ramieniem, montowane zarówno na suficie jak i umiejscowione na podłodze. Dzięki możliwości manipulacji ustawieniem głowicy oraz kierunkiem padania światła, zapewniamy sobie możliwość optymalnego doświetlenia konkretnej przestrzeni.

Oświetlenie do stołu

Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy mieć na uwadze przede wszystkim umiejscowienie stołu oraz jego zastosowanie. Warto także zastanowić się, czy stół zajmować będzie jedno, stałe miejsce, czy może istnieje potrzeba zmiany jego położenia. Od tych czynników zależeć będzie wybór konkretnego rozwiązania. Bez względu na typ lampy, warto kupować produkty wyposażone w dodatkowe przysłonięcie żarówki, co pozwoli na stworzenie efektu oświetlenia rozproszonego i redukcję intensywności światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here