źródło: pexels.com

Urządzanie pokoju dziecięcego to spore przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. Z czasem niektóre z elementów mogą ulec zmianie, w związku z tym, że dziecko dorasta i potrzebować będzie innego typu umeblowania, które także pomoże mu w codziennych aktywnościach, jak odrabianie zadania domowego, czy ułatwi mu wypoczynek. Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów będzie jednak oświetlenie. Dlatego warto zastanowić się, jaki typ lamp powinniśmy zamontować w tym pomieszczeniu?

Jakie oświetlenie kupić do pokoju dla niemowlęcia?

Jednym z podstawowych zadań, jakie powinno spełniać tego rodzaju oświetlenie, to poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To również wygoda rodziców w codziennym doglądaniu niemowlęcia. Z uwagi, iż dzieciom zdarza się dużo spać, ważne jest zastosowanie rozwiązań, które nie będą mu przeszkadzać w trakcie snu. Dlatego obok centralnego oświetlenia, które umieszczone jest na centralnym miejscu sufitu, warto również zainstalować dodatkowe oświetlenie punktowe, które dawać będzie światło stłumione, pozwalające na spokojny sen. Podczas doboru lampy głównej warto zwrócić uwagę na jej intensywność. Zbyt mocne światło może drażnić dziecko w oczy, przez co nasza pociecha będzie niespokojna lub za bardzo ożywiona. Najlepiej sprawdzą się produkty z przysłoną, która ograniczony intensywność światłą. Świetnie sprawdzają się lampy emitujące światło całą swoją powierzchnią. Dzięki braku punktowego elementu, pełniące funkcję źródła światła, zniwelowany został efekt oślepiającej jasności. Można także zastanowić się nad kupnem lampy lub kinkietu z opcją ściemniacza. Pozwala to na złagodzenie światła, co ułatwia na przykład zasypianie.

Jakie oświetlenie do pokoju kilkulatka?

Dzieci w tym wieku są już trochę bardziej samodzielne. Lubią spędzać czas na zabawie i chętniej przebywają we własnym pokoju. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki, które pozwolą w bezpiecznym i komfortowym korzystaniu z przestrzeni. Trzeba mieć na uwadze, iż dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i ciekawe świata, lubią sięgać po szereg przedmiotów, czy wspinać się po meblach. Dlatego wykorzystanie lampek wolnostojących, w szczególności ze szklanym kloszem, całkowicie odpada. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie montaż lampy sufitowej, która dla kilkulatka pozostaje poza zasięgiem, a poprzez światło rozproszone, zapewnia doskonałą widoczność w całym pokoju. Opcjonalnie można rozważyć produkty, których wysokość można regulować. Najlepiej celować w oświetlenie o barwie neutralnej, zbliżonej do światła dziennego. Wykorzystanie kolorowych abażurów, które budzą przyjazne, miłe skojarzenia, przełoży się również na samopoczucie naszego dziecka. W celu stworzenia optymalnego oświetlenia punktowego, które znajdować się będzie na przykład w pobliżu łóżka, najlepiej wykorzystać lampy montowane na ścianie.

Lampy do pokoju dziecka w wieku szkolnym

Jest to okres, w którym dziecko podejmuje coraz więcej aktywności szkolnych, związanych z nauką. Niezbędna jest przestrzeń robocza, w której nasza pociecha może rozwiązywać zadania, czytać książki i czuć się komfortowo. Z uwagi, iż w tym wieku dzieci są coraz bardziej świadome, także ryzyka związane z dotykaniem gorącej żarówki, czy niebezpieczeństwem strącenia lampki z biurka, możemy rozważyć zakup tego typu produktu, który oświetlać będzie miejsce pracy. W dalszym w roli światła centralnego sprawdzi się lampa wisząca. Można natomiast zastanowić się nad jej designem, tak, aby nasz potomek poczuł, że z wieku czysto dziecięcego, w którym najważniejsza była zabawa, wkracza w okres, w którym spoczywają na nim pewne obowiązki, a ono również staje się coraz starsze. Warto także zatroszczyć się o światło punktowe, które znajdować się będzie w okolicy łóżka. W tym przypadku można wykorzystać zarówno lampy montowane na ścianie, jak również te, stawiane na biurku. Ważne, aby dziecko miało wygodny dostęp do włącznika, z uwagi, iż wiele pociech przejawia lęk przed ciemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here