źródło: pexels.com

Temat oświetlenie LED jest w ostatnim czasie popularny. Wynika to przede wszystkim z szeregu możliwości, jakie płyną z instalacji tego typu oświetlenia w naszym domu lub mieszkaniu. Wiele mówi się o zaletach takiego rozwiązania. Jeśli planujemy generalny remont lub zastanawiamy się nad odpowiednimi elementami wykończenia przestrzeni mieszkalnej, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy okazji zakupu oświetlenia? A co ważniejsze, jakie możliwości daje nam współczesny rynek i, czy warto z nich korzystać?

Koszt zakupu oświetlenia LED

Porównując ceny za poszczególne produkty okazuje się, iż oświetlenie typu LED jest droższe, jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną. Stąd rodzi się pierwsze pytanie, czy warto w ogóle inwestować w tą technologię? Warto pamiętać, iż tego typu lampy są bardzo energooszczędne i żywotne, dla instalacja lamp ledowych w naszym mieszkaniu okaże się inwestycją trafioną, która zwróci się w krótkim czasie poprzez redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej. Co więcej, poprzez możliwość wyboru szeregu produktów ledowych, od lamp, przez listwy, mamy możliwość stworzenia bardzo oryginalnej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni, która spełniać będzie nasze wymaga. Niezależnie od charakteru wnętrza – czy jest to przestrzeń nowoczesna, czy klasyczna, industrialna, czy art deco, odpowiednio dobrane lampy pomogą w podkreśleniu walorów poszczególnych pomieszczeń.

Bezpieczna przestrzeń dzięki lampom ledowych

Jedną z podstawowych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż oświetlenie LED wytwarza o wiele mniejszą ilość energii cieplnej, to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania powierzchni mieszkalnej i redukuje ryzyko wystąpienia pożaru. Drugim aspektem jest żywotność tego rodzaju lamp. Szacuje się, że żarówki LED świecą 25x dłużej, niż tradycyjne produkty, a także 10x dłużej, niż lampy halogenowe. Nie bez powodu światła LED wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłowych, w tym w branży motoryzacyjnej. Wynika to przede wszystkim z ich wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku upadków lub zderzeń z innym ciałem stałym, dlatego są produktem bardzo uniwersalnym i cenionym.

Doskonałe oświetlenie punktowe

Jak wiadomo, w każdym pomieszczeniu niezbędne jest zastosowanie oświetlenia centralnego, które umożliwi użytkowanie poszczególnych przestrzeni. Jednak samo oświetlenie główne nie zawsze pozwala na praktyczne wykorzystanie pomieszczeń. W wielu przypadkach zachodzi potrzeba montażu oświetlenia punktowego. Właśnie w tej materii lampy LED sprawdzają się doskonale, zapewniając dostęp do światła wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Dodatkowo, jeśli zastanawiamy się nad instalacją inteligentnego systemu sterowania domek, który umożliwia kontrolę oświetlenia, lampy ledowe są wręcz stworzone do smartdomu.

Możliwość uniwersalnego zastosowania

W zasadzie oświetlenie tego typu może być zamontowane w dowolnym pomieszczeniu. Świetnei sprawdzi się w kuchni, w pobliżu blatu kuchennego, gdzie zapewni idealną widoczność w okolicach przestrzeni roboczej. Można rozważyć kupno tak samo lampek punktowych, jak również montaż taśmy LED, który oświetli cały blat w sposób równomierny. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest wykorzystanie tego typu rozwiązań w łazience. W szczególności tam, gdzie zamontowane są wanny. Efektowne i praktyczne podświetlanie LED wanny pozwala na stworzenie oryginalnej i funkcjonalnej przestrzeni.

Jaki jest koszt oświetlenia LED?

Jeśli ktoś zastanawia się, z jakimi kosztami wiąże się zakup oświetlenia LED, niestety, ale na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Przede wszystkim wszystko zależy od tego, jaki typ rozwiązań chcemy zastosować. Drugim czynnikiem, który wpływa na cenę, jest po prostu ilość lamp, które planujemy zakupić. Poszczególne produkty dostępne są już w kwotach kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj jednak, w szczególności podczas wymiany lub montażu oświetlenia w łazience, iż lampy tam przeznaczone z reguły są droższe, niż produkty przeznaczone do innych pomieszczeń. Wynika to z faktu, iż niezbędne jest zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, jak odpowiednia szczelność urządzenia, z uwagi na obecność wody oraz wilgoci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here