Czy w ogóle stosowanie oświetlenia w przestrzeni tuż za telewizorem ma jakiekolwiek praktyczne zastosowanie? Przecież, jak wiadomo, obecne ekrany są naprawdę dużych rozmiarów, przeciętnie mają około 40 cali a nawet więcej oraz dają dość intensywne światło. Pomimo tego, w nowoczesnych przestrzeniach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia LED, którego celem jest rozświetlenie przestrzeni bezpośrednio za telewizorem. Jakie korzyści z tego płyną?
Telewizor podświetlany lampami LED
Z reguły tego rodzaju sprzęt ma swoje specjalne miejsce, niejednokrotnie w salonie. Wynika to z faktu, iż jest to przestrzeń reprezentatywna, ale również rekreacyjna. To tutaj wieczorami rodzina wspólnie ogląda seriale i filmy, tutaj też toczy się spora część rodzinnego życia. Dlatego TV najczęściej zajmuje miejsce centralne na ścianie, co ułatwia także aranżację przestrzeni przy użyciu innego typu elementów jak stolik kawowy, kanapa, czy sofa. W jaki celu mielibyśmy dodatkowo zastosować jego podświetlenie?
Podświetlenie LED telewizora – zastosowanie
Przede wszystkim rozwiązanie to posiada szereg zalet estetycznych. Poprzez odpowiednią kompozycję TV oraz lampek LED, zyskujemy możliwość stworzenia oryginalnej przestrzeni. Poprzez odpowiedni dobór kolorów lampek, możemy także manipulować nie tylko przestrzenią, ale też atmosferą, jaka panuje w salonie. Dodatkowo może to być źródło światła dodatkowego, które wpłynie na przyjemny nastrój w trakcie seansu, nie zmuszając nas do siedzenia przy świetle wydobywającym się wyłącznie z telewizora. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie nie jest tak szkodliwe dla naszych oczu. Z reguły przestrzeń za telewizorem jest zaciemniona, co kontrastuje z intensywnym światłem ekranu. Taka sytuacja potrafi szybko męczyć nasze oczy i dawać się we znaki. Celem redukcji różnic pomiędzy natężeniem światła a jego brakiem na ścianie, na której umieszczono telewizor, montaż oświetlenia pozytywnie wpłynie na kondycję naszego wzroku. To o ważne, w szczególności dla osób, które spędzają wiele czasu przed telewizorem.
Jakie lampy LED wybrać do podświetlenia telewizora?
Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy dobierać produkty odpowiedniej jakości, dzięki czemu oświetlenie sprawdzi się w swojej roli i będzie rozwiązaniem żywotnym, którego użytkowanie nie będzie wpływać na koszt zużycia energii elektrycznej w znaczącym stopniu. Na szczęście technologia LED została stworzona z myślą o ekonomicznym użytkowaniu powierzchni mieszkalnych i użytkowych. Innym elementem, który wpływa na efekt końcowy, w tym wizualny, jest dobór odpowiedniej barwy światła. Można żonglować pomiędzy jednolitymi kolorystycznie taśmami LED, a tymi, które pozwalają na wybór barwy światła. To także dodatkowy smaczek do wystroju przestrzeni i możliwość personalizacji pomieszczenia pod kątem naszego gustu oraz samego wystroju wnętrza. W przypadku lamp ledowych RGB, pozwalających na wybór poszczególnych kolorów światła, warto zakupić także moduł umożliwiający wygodne sterowanie oświetleniem.
Czy montaż oświetlenia LED jest trudny?
A teraz najważniejsze, czy w trakcie tego typu prac potrzebna nam będzie specjalistyczna pomoc? Jeśli chodzi o wykorzystanie rozwiązania w postaci taśmy LED, tego typu prace najczęściej możemy przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i pamiętać o tym, aby przed montażem zdjąć telewizor, aby nam nie przeszkadzał.
Jaki jest koszt tego rodzaju oświetlenia?
W gruncie rzeczy jest to niewielki wydatek. Oczywiście wiele zależy do typu rozwiązania, na które się zdecydujemy. Taśmy LED typu RGB są nieco droższe, podobnie jak w ich przypadku do całkowitej ceny należy doliczyć moduł kontrolny. Niemniej, żywotność tego rodzaju rozwiązań, ich wytrzymałość, a także efekt wizualny i prozdrowotny, są nieocenione, dlatego jest to coraz powszechniej wykorzystywany sposób aranżacji przestrzeni salonowych oraz pozwalających na odpowiednią ekspozycję poszczególnych miejsc.