Rachunki za ogrzewanie stanowią w naszej szerokości geograficznej ogromną część wydatków ponoszonych w ciągu roku przez przedsiębiorstwa. Nie musi jednak tak być. Istnieje wiele sposobów na to, aby zoptymalizować koszty. Jak tego dokonać?
Termomodernizacja budynku
Oczywistym krokiem jest termomodernizacja budynku. Przez nieocieplone ściany wydostaje się na zewnątrz mnóstwo ciepła, za które firma i tak musi zapłacić. Zdarza się, że mostki termiczne powstają także w oknach i drzwiach. Tą drogą z budynków wydostaje się nawet 30% energii cieplnej. Wymiana bądź uszczelnienie stolarki okiennej to jednorazowa inwestycja, która w ciągu najbliższych lat z pewnością się zwróci.
Modernizacja kotła na nowoczesny
Podobne oszczędności firma może ponieść modernizując, a właściwie wymieniając urządzenie grzewcze na bardziej nowoczesne. Jeśli przedsiębiorstwo do ogrzewania wciąż używa węgla, warto przemyśleć zalety, jakie niesie za sobą ogrzewanie gazowe. Jest to znacznie korzystniejsze źródło ogrzewania, jeśli chodzi o wpływ na środowisko naturalne w postaci znacznie niższej emisji dwutlenku węgla i braku emisji szkodliwych pyłów. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że gaz dla firm musi być droższy. To nieprawda. Współczesne kotły kondensacyjne są niezwykle wydajne, a ogrzewanie budynku przy ich pomocy z pewnością wyjdzie taniej niż zużycie przestarzałego kotła węglowego. Kolejna oszczędność to brak konieczności magazynowania paliwa. W dodatku na modernizację kotła, podobnie jak ocieplenie budynku można obecnie otrzymać bardzo atrakcyjne dofinansowania ze środków publicznych.
Instalacja termostatu
Energię cieplną należy optymalnie wykorzystywać. W tym bardzo pomocne będą nowoczesne termostaty regulujące temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Koszt energii nie będzie dzięki temu wyższy niż to konieczne. Z kolei pracownicy firmy powinni zostać przeszkoleni w kwestii odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń. Należy to robić krótko, ale intensywnie, bo jest to korzystne dla zdrowia i odbije się na niższych rachunkach za ogrzewanie.
Zmiana sprzedawcy gazu
Przedsiębiorstwa, które już używają ogrzewania gazowego i posiadają nowoczesną infrastrukturę, wciąż mogę szukać dalszych oszczędności. Jednym ze sposobów może się okazać zmiana sprzedawcy gazu. O ile w każdym regionie funkcjonuje zwykle jeden operator sieci dystrybucyjnej, sprzedawcy, od których kupujemy energię prowadzą własną politykę cenową, która może okazać się korzystniejsza dla naszej firmy
Więcej na temat zalet i kosztów ogrzewania gazowego można przeczytać na stronie firmy Po Prostu Energia – pod adresem poporostuenergia.pl.