źródło: pexels.com

Dekoracja przestrzeni mieszkalnych, to wbrew pozorom, nie lada wyzwanie. Szereg elementów posiada swoje wyznaczone miejsce już w fazie projektowej. Dotyczy to między innymi elementów armatury sanitarnej, umieszczanych w łazience, czy oświetlenia, które będzie znajdować się w poszczególnych pomieszczeniach. Jednak to tylko projekt, a do jego ukończenia niezbędny okazuje się zakup poszczególnych produktów.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest ważne?

Każde pomieszczenie, aby mogło być użytkowanie o dowolnej porze, bez względu na światło dziennie, wymaga zastosowanie odpowiedniego rodzaju lamp. Poprzez właściwy dobór tego typu produktów możliwe jest właściwe doświetlenie całej przestrzeni, co zapewni jej funkcjonalność i ułatwi korzystanie z niej. W przypadku salonów najczęściej mamy do czynienia z pokojem, który pełni wiele funkcji. Niejednokrotnie znajdują się w nim sprzęty RTV, jak zestaw kina domowego, czy konsola do gry. Wiele osób lubi zagospodarować wolną przestrzeń książkami lub elementami dekoracyjnymi. Rodziny chętnie spędzają tam wspólny czas, niejednokrotnie spożywają również posiłki. Poprzez dobór oświetlenia wprowadza się konkretny nastrój oraz atmosferę, co przekłada się na komfort przebywania w salonie.

Światło chłodne czy ciepłe?

Obok samego rodzaju lamp, na rynku możliwy jest dobór także barwy światła. To również ważna dla przestrzeni użytkowej decyzja, która, w szczególności wieczorami, wpływać będzie na przyjemność z przebywania w danym miejscu. Wiele jednak zależy od wystroju wnętrza, czy kolorów ścian, także podłogi. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się jasne ściany, warto zastanowić się nad kupnem lamp i żarówek, które emitować będą światło ciepłe. Chłodne światło może wprowadzić uczucie chłodu, co przekłada się na samopoczucie z przebywania w salonie. Także ciemniejsze kolory, takie jak brązy, świetnie komponują się z ciepłymi barwami. W wielu przypadkach jasne, białe światło, o chłodnej tonacji wykorzystywane jest w przestrzeniach biurowych, gdzie niezbędne są skupienie, w przypadku światła ciepłego, wprowadza ono uczucie lekkiej błogości, czy domowości, dlatego warto wykorzystać je we własnym salonie.

Nowoczesne lampy podsufitowe

Rynek oświetleniowy dostarcza swoim klientom szeregu ciekawych wizualnie i bardzo praktycznych rozwiązań. Jednym z nich są lampy podsufitowe, które komponują się z różnego rodzaju przestrzeniami. Producenci tego typu rozwiązań dostarczają produktów o ciekawych, modernistycznym designie, przy często zachowaniu formy minimalistycznej, co ułatwia aranżację lamp podsufitowej w różnego typu przestrzeniach. W przypadku salonu najczęściej zajmują one miejsce centralne na suficie, jako główne źródło światła. Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań, jak żyrandole, także lampa podsufitowa podłączona jest do podwójnego włącznika, co umożliwia kontrolę nad ilością zaświeconych żarówek, a zatem również nad kosztami zużycia energii elektrycznej.

Kiedy sprawdzi się dodatkowe źródło światła?

Dobór oświetlenia powinien być uzależniony od metrażu danego pomieszczenia. Jeśli przesadzimy z ilością świateł, możemy być po prostu oślepienie, lub nigdy nie korzystać z części z nich, co sprawi, że zakup okaże się nie trafiony. Warto pamiętać, iż światło centralne powinno być dopasowane do salonu pod względem wielkości. Dzięki temu przestrzeń zostanie doświetlona w odpowiedni sposób. Jednak, jeśli salon jest sporych rozmiarów, warto rozważyć również zakup lamp dodatkowych, które montowane są między innymi na ścianach. Tego rodzaju oświetlenie powinno być punktowe, czyli oświetlać konkretne miejsce, jak na przykład stół, czy kanapa. Zastosowanie dodatkowego światła rozproszonego wiązać będzie ze zwiększeniem kosztów za prą, a właściwie nie będzie sprawdzać się jako dodatkowe oświetlenie, ponieważ podobny efekt można uzyskać poprzez włączenie lampy głównej. Niemniej, w niektórych przypadkach to rozwiązanie może się sprawdzić, w szczególności jeśli w salonie występują wnęki lub załamania sufitu, wtedy rozproszone światło będzie w odpowiedni sposób doświetlać ukryte, zaciemnione miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here