źródło: pexels.com

Aranżacja salonu wymaga zastosowani wielu elementów, które zapewnią temu miejscu funkcjonalność oraz komfort. Wiele osób zainteresowanych jest kupnem mieszkań bezpośrednio od dewelopera, co niejednokrotnie wiąże się z potrzebą finalnego wykończenia pomieszczeń. Niezbędne staje się kupno sprzętów ADG/RTV, także mebli, czy oświetlenia. W celu uzyskania informacji na temat tego, jakie prace wykończeniową wchodzą w zakres prac deweloperskich, najlepiej doprecyzować to w trakcie podpisywania umowy.

Jedno źródło światła?

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu znajduje się w miejscu centralnym na suficie. Takie rozwiązanie przekłada się na właściwe doświetlenie całej przestrzeni. Bardzo modne są żyrandole z kryształami, które oprócz możliwości wyboru ilości zaświeconych lamp, zapewniają ciekawy efekt wizualny. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z tej kategorii. Wszelkiego rodzaju produkty zostały stworzone z myślą o niskich kosztach eksploatacji energii elektrycznej, co zapewnia ekonomiczne użytkowanie przestrzeni. Dzięki doborowi odpowiedniej lampy lub żyrandolu możliwe jest właściwe zagospodarowanie przestrzeni.

Jakie lampy wybrać do sufitu?

Mnogość produktów dostępnych w sklepach z jednej strony ułatwia zakupy, z drugiej natomiast może wprowadzić lekką konsternację. Przede wszystkim podczas kupna lampy należy zwrócić uwagę na metraż, który wymaga oświetlenia. W przypadku doboru lampy niedopasowanej do przestrzeni, oświetlenie nie spełni się w swojej roli, natomiast zakup zbyt dużego produktu, który umieszczony zostanie w niewielkim pomieszczeniu, może przekładać się na zbyt jasne i jaskrawe światło, które oślepia. Tak samo, jak w życiu, tak też w przypadku salonów, trzeba mierzyć siły na zamiary.

Czy warto kupować dodatkowe oświetlenie?

Wiele osób zastanawia się nad sensem zakupu dodatkowego typu oświetlenia w postaci mniejszych lamp, które mogą zostać zamontowane np. na ścianie. Wszystko zależy od tego, na ile tego typu rozwiązanie jest potrzebne. Z pewnością w salonach o mniejszych rozmiarach sprawdzi się tylko światło centralne, umieszczone na suficie. Jednak w przypadku przestronnych przestrzeni, gdzie występuje duży metraż, niejednokrotnie także kuchnia połączona jest z salonem, warto zastanowić się nad dodatkowym oświetleniem. W wielu przypadkach w salonach znajdują się także miejsca przeznaczone do spożywania posiłków. W szczególności wieczorami mogą cierpieć na brak dobrego oświetlenia, dlatego obok centralnie zawieszonej lampy, również te w pobliżu stołu sprawdzą się doskonale. Pozwala to na oświetlenie konkretnego miejsca, bez potrzeby oświetlania całego salonu.

Czym różni się światło rozproszone od punktowe?

W sektorze oświetleniowym wyróżnić można dwa typy lamp – te, które dają światło punktowe oraz te o rozproszonym świetle. Przede wszystkim pierwszy typ oświetlenia sprawdza się jako światło pomocnicze, które doświetla konkretne miejsce. Dlatego właśnie sprawdzi się w przypadku stołów jadalnianych, czy w pobliżu kanapy lub fotela, gdzie wieczorami można czytać książkę. Natomiast celem montażu światła rozproszonego jest oświetlenie całego pomieszczenia. Dlatego też widoczne są różnice, jeśli chodzi o wielkość i ilość lamp w poszczególnych rozwiązaniach.

Dobór oświetlenia – funkcjonalność i wygoda

Już w trakcie omawiania projektu budowlanego, wyznaczone zostają miejsca przewidziane na oświetlenie. Dotyczy to tak samo lamp, jak również włączników. W wielu przypadkach architekci dbają o funkcjonalność przestrzeni i jednoczesny komfort z jej użytkowania, dlatego swoim klientom zapewniają nowoczesne rozwiązania, które pozwalają w odpowiedni sposób oświetlić dany pokój. Także świadomość rozwiązań technologicznych pozwala na uwzględnienie większej ilości lamp w projekcie, dzięki czemu klienci mogą rozważyć kupno kilku typów oświetlenia – obok centralnie umieszczonej lampy, także te, dające światło punktowe, co sprzyjać będzie tworzeniu eleganckiej przestrzeni, w której poszczególne miejsca posiadają własne oświetlenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here