źródło: pexels.com

Aranżacja wnętrza to ekscytujące zajęcie. W szczególności dla osób, które wykańczają nowe mieszkanie lub dom. Poprzez odpowiedni dobór elementów, takich, jak meble, akcesoria dekoracyjne, sprzęty codziennego użytku i wiele innych, można stworzyć oryginalną przestrzeń, która oddawać będzie osobowość właścicieli, ich hobby oraz styl. W szczególności pomieszczenia takie, jak sypialnie, czy salony są przestrzeniami, w których personalny styl jest widoczny najlepiej. Dlatego także tam można znaleźć wiele elementów wystroju, które zostały dobrane w celu oddawania gustu domowników.

Salon – najważniejsza przestrzeń w domu

Z uwagi na swoje przeznaczenie, salony pełnią rolę głównego pomieszczenia domów i mieszkań. Jest to tak zwana przestrzeń dzienna, w której domownicy spędzają mnóstwo wspólnego czasu. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, także tutaj niezbędne staje się zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Dzięki właściwemu doborowi lamp sufitowych, możliwe jest stworzenie przestrzeni, która sprawdzi się pod względem funkcjonalności i praktyczności. Wystarczy udać się do sklepu z elementami do wystroju wnętrza, aby zobaczyć bogatą ofertę produktową. Z jednej strony tak szeroki wybór ułatwia zakupy, z drugiej jednak wymaga pewnego zastanowienia, celem doboru najlepszych elementów, które wkomponują się do salonu. Dlatego najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, to moc lampy, która zajmie miejsce centralne na suficie, bo właśnie tam znajduje się główne źródło światła. Dlatego w tego typu sytuacjach najlepiej sprawdzają się żyrandole lub lampy podsufitowe, które zapewniają światło rozproszone. Oznacza to, iż doświetlają całą przestrzeń salonu, dlatego dobór ich mocy i wielkości powinien być podyktowany rozmiarami pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Oczywiście, obok względów praktycznych, warto zwrócić również uwagę na kwestie estetyczne. Oświetlenie to także rodzaj dekoracji, dlatego wielu producentów oferuje klientom żyrandole z kryształami, które zapewniają piękny efekt wizualny dzięki dodatkowym refleksom światła.

Plafony w salonie – czy to się opłaca?

Światło rozproszone to podstawowy rodzaj oświetlenia, który powinien znaleźć się w każdym typie pomieszczenia użytkowanego na co dzień. Wyjątek mogą stanowić niewielkie przestrzenie, jak schowki, czy inne pomieszczenia gospodarcze. Także w salonie powinien znaleźć się żyrandol lub lampy dodające przestrzeni uroku. Jednak to nie jedyne rozwiązanie, które pozwala na właściwe oświetlenie przestrzeni. Plafony to lampy niewielkich rozmiarów, które zapewniają przestrzeniom światło punktowe, inaczej nazywane miejscowym. Oznacza to, iż przy ich użyciu nie ma możliwości oświetlenia całego pomieszczenia, jednak można zapewnić dostęp do światła konkretnym miejscom. Plafony mogą być zamontowane na ścianie lub suficie i świetnie sprawdzają się w roli światła dodatkowego. W salonach najlepiej wykorzystać ten typ oświetlenia przy okazji stołu jadalnianego, biblioteczki lub kapany, czy innego rodzaju miejsc siedzących. Poprzez wykorzystanie mniejszej lampy, możliwe jest stworzenie nie tylko przytulnej, uroczej atmosfery wieczorem, to również redukcja kosztów związanych z energią elektryczną. Rozwiązanie to pozwala także na korzystanie z salonu w późnych godzinach nocnych, gdy inni domownicy już śpią. Zbyt mocne światło rozproszone, które pada z głównej lampy sufitowej, mogłoby obudzić niektóre z osób. Wykorzystanie plafonu redukuje intensywność światła wydobywającego się z pomieszczenia. Jego działanie jest podobne lampek nocnych.

Szeroki wybór produktów

Warto rozważyć kupno plafonów z uwagi na ich praktyczne zastosowanie. Są to lampy niewielkich rozmiarów, płaskie, które świetnie kamuflują się na ścianie lub suficie, dlatego wyłączone stanowią tylko akcent estetyczny. Dobór odpowiedniej kolorystyki lampy pozwala dodatkowo na stworzenie spójnej kompozycji wnętrza. Producenci zapewniają jednocześnie rozwiązania energooszczędne przy okazji plafonów, dlatego jest to produkt elegancki, ekonomiczny i bardzo praktyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here