źródło: pexels.com

Tak samo osoby, które wykańczają przestrzenie mieszkalne, jak również te przygotowujące się do generalnego remontu, zastanawiają się nad kosztami takiego przedsięwzięcia. Wiele zależy od tego, jakie materiały zostaną wykorzystane w trakcie prac wykończeniowych oraz czy zakres robót obejmuje także wymianę mebli lub oświetlenia. W przypadku domów, czy mieszkań, w których wykorzystywane są te same lampy od dłuższego czasu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Dlaczego? Przede wszystkim rynek bogaty jest w oferty wysokiej jakości praktyczne i eleganckie rozwiązania, a przy tym energooszczędne, dlatego wymiana elementów tego typu przełoży się na miesięczny koszt utrzymania gospodarstwa domowego.

Salon – czyli przestrzeń reprezentatywna w domu

Salony to miejsca rodzinnych spotkań. Podczas przyjmowania gości, czas spędza się właśnie w tej przestrzeni. Wielu właścicieli domów ceni sobie możliwość montażu kominka w tym miejscu, który zapewnia dodatkowe ciepło dzięki odpowiednim systemom grzewczych. W późne wieczorne i zimowe wieczory wprowadza także przyjemną atmosferę i wycisza. Dlatego podczas wykończenia salonu, tak samo w mieszkaniu jak również domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które zapewnią przestrzenie funkcjonalność.

Dlaczego wybór oświetlenia jest ważny?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż światło elektryczne umożliwia użytkowanie danej przestrzeni w godzinach, kiedy brak już światła dziennego lub jest ono niewystarczające. Poprzez odpowiedni dobór lampy lub żyrandolu zapewniona zostaje wystarczająca ilość światła, doświetlająca równomiernie całą powierzchnię salonu. Dlatego podczas wyboru typu oświetlenia należy wziąć pod uwagę dwa parametry: metraż salonu oraz siłę światła lampy. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których światło będzie zbyt intensywne oraz oślepiające lub salon będzie zaciemniony, przez brak odpowiedniego doświetlenia. W drugim przypadku można również zastosować dodatkowo światło punktowe, które wspomagać będzie centralną lampę.

Dlaczego lampy o świetle rozproszonym sprawdzają się na suficie?

W każdym pomieszczeniu centralne miejsce na suficie dedykowane jest lampie o świetle rozproszonym. Wynika to z faktu, iż tego typu rozwiązania ułatwiają doświetlenie całego pokoju. Dlatego podczas wyboru oświetlenia można zastanowić się nad kupnem żyrandolu lub lamp podsufitowych. To świetne rozwiązanie, które przełoży się na estetyczny wystrój wnętrza, a jednocześnie dostarczy odpowiednią ilość światła. Z pewnością wiele osób zastanawia się, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć podczas zakupu tego typu rozwiązań. Na tego rodzaju inwestycję najlepiej przeznaczyć kwoty rzędu 400 do 700 złotych. Produkty z tej półki cenowej wykazują dużą wytrzymałość, posiadają elegancki design, jednocześnie możliwy jest zakup rozwiązań doświetlających spory metraż. Oczywiście możliwe jest także kupno produktów tańszych, jednak wymaga to trochę czasu poświęconego na śledzenie aktualnych promocji cenowych. Z drugiej natomiast strony, niektóre z aranżacji przekraczają kwotę tysiąca złotych. Dotyczy to przede wszystkim wystawnych żyrandoli, czy rozbudowanych plafonów, które umieszczane są na suficie. Podczas podejmowania finalnej decyzji warto mieć na uwadze, iż oświetlenie nie jest elementem, który ulega częstej wymianie, dlatego zakup dobrej jakości lampy, przekłada się na możliwość jej użytkowania przez wiele lat.

Czy warto inwestować w dodatkowe oświetlenie

Obok lamp o świetle rozproszonym, na rynku dostępne są rozwiązania w postaci plafonów, które sprawdzają się jako oświetlenie punktowe. Mogą zostać umiejscowione na suficie lub ścianie. Ich głównym zadaniem jest oświetlenie konkretnego miejsca. Natomiast sam zakup tego produktu jest kwestią opcjonalną. Z jednej strony pozwalają na ograniczenie ilości zużywanego prądu i oświetlenie chociażby samej przestrzeni wokół kanapy, z drugiej natomiast, w przypadku salonów o niewielkiej powierzchni możliwe jest uzyskanie podobnego efektu poprzez zakup lampy o świetle rozproszonym, gdzie istnieje możliwość kontroli nad ilością zapalonych żarówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here