źródło: pexels.com

Świetnie oświetlenie pomieszczenia pomaga uwydatnić jego walory. Elegancka aranżacja wnętrz, która niknie w wieczornym mroku nie ukaże swoich atutów, jeśli nie wykorzysta się nowoczesnych sposób oświetlenia przestrzeni. Współcześni projektanci wnętrz stawiają na przestrzenie otwarte, tworzące wrażenie przestronności, poprzez zastosowanie odpowiednich sposobów ekspozycji. Dotyczy to tak samo sprytnego ustawienia poszczególnych elementów wystroju, takich jak meble, jak również wykorzystanie innych sposób, związanych z manipulacją światła. Również psychologia wskazuje, że typ oświetlenia zastosowany w pokoju ma wpływ na nasz nastrój, dlatego podczas tworzenia wystroju salonu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pozwolą na stworzenie oryginalnej, komfortowej i nowoczesnej przestrzeni.

Światło ciepłe czy chłodne?

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poszczególne typy lamp emitują określony rodzaj światła. Można zauważyć, iż jasne, chłodne światło najczęściej występuje w przestrzeniach sterylnych, takich jak sale szpitalne, salony kosmetyczne, czy dentystyczne lub biurowce. Co prawda ten tym światła pomaga w skupieniu, podkreśla sterylność miejsc, jednak w wielu przypadkach nie sprawdza się w przestrzeniach mieszkalnych. Przede wszystkim z uwagi, iż ma działanie pobudzające, natomiast montaż lampy w salonie powinien wiązać się ze stworzeniem komfortowych warunków do wypoczynku, wyluzowania po ciężkim dniu prasy i możliwości odstresowania się. Efekt ten zostanie osiągnięty dzięki wykorzystaniu ciepłego światła. Jest ono bardzie miękkie, pomaga w wyciszeniu, a ciepłe barwy przywodzą na myśl miłe skojarzenia.

Czym są plafony?

To eleganckie, nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystywane jest w różnego typu przestrzeniach. Są to płaskie lampy, montowane na suficie lub ścianie. Dzięki swojemu kształtowi idealnie komponują się z otoczeniem. Wykorzystywane są w nowoczesnych wnętrzach, ale również tych utrzymanych w bardziej klasycznym miejscu. Dodatkowo dostępny jest szeroki wybór kolorystyki samych plafonów, a także kształtów, co przekłada się na możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni.

Plafony – światło rozproszone czy punktowe

Wśród lamp i plafonów warto wyróżnić dwa typy oświetlenia – punktowe oraz rozproszone. W pierwszym przypadku mówi się o oświetleniu miejscowym, natomiast lampy dające światło rozproszone najczęściej wykorzystywane są jako główne oświetlenie pomieszczenia, zajmując centralne miejsce na suficie. Dlatego to, jaki tym oświetlenia wybierzemy, uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb oraz umiejscowienia plafonu. Możliwy jest zakup produktów rozbudowanych, posiadających kilka źródłem światła, podobnych do lamp podsufitowych, które idealnie oświetlają całą przestrzeń. Możliwość wyboru ilości zapalonych świateł to dodatkowy atut. W przypadku światła miejscowe jest to z reguły lampa dodatkowa, wykorzystywana okazjonalnie. Oświetla konkretną przestrzeń, dlatego warto zastanowić się na jej wykorzystaniem w pobliżu sofy lub kanapy lub nad stołem jadalnianym, jeśli taki się znajduje. Wiele osób lubi także przebywać w pomieszczeniach przyciemnionych, gdzie światło oświetla tylko skrawek przestrzeni, dlatego wykorzystanie światła punktowe pozwala osiągnąć im zamierzony efekt.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie salonu jest ważne?

Z reguły jest to przestrzeń reprezentatywna, w której rodziny spędzają wspólnie czas. Także podczas wizyty gości, to właśnie w salonach ustawiane są przekąski i inne dania. Z uwagi na praktyczność tego pomieszczenia, częstotliwość przebywania w salonie, odpowiednie oświetlenie, zwiększa nasze poczucie komfortu i ułatwia wykonywanie wielu, codziennych czynności.

Ile kosztują plafony?

Wszystko zależy od tego, jaki typ lampy nas interesuje. Modele punktowe dostępne są na rynku już za kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych, natomiast lampy o świetle rozproszonym, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście spotkać można zarówno produkty tańsze, jak i droższe, wiele natomiast zależy od naszego gustu, ponieważ zakup lamp wiąże się z jej użytkowaniem przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here