źródło: pexels.com

Bez wątpienia sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w mieszkaniu. To prywatna, intymna strefa, w której przeważnie spędza się czas w godzinach porannych oraz wieczornych. Nie zmienia to jednak faktu, iż wystrój wnętrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego projektanci wnętrz zwracają uwagę na fakt, iż odpowiednio udekorowana sypialnia, to nie tylko przestrzeń funkcjonalna, ale również miejsce, które pobudza do działania i dostarcza zastrzyku energii poprzez dobór odpowiedniej kolorystyki. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie odpowiednich elementów.

Rozświetlona przestrzeń

Wiele osób w sypialniach przygotowuje się do pracy, szuka rzeczy w szafie lub robi makijaż. Wymaga to odpowiedniego oświetlenia. Dlatego podczas generalnego remontu lub wykańczania nowej sypialni warto zawczasu zastanowić się nad kupnem odpowiedniego typu oświetlenia, które sprawdzi się w sypialni. Podstawą jest oczywiście lampa lub żyrandol zajmujące miejsce centralne na suficie, gdzie montowane jest główne oświetlenie. Dostarcza światła rozproszonego, które oświetla całą powierzchnię sypialni. Dlatego podczas dokonywania wyboru trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż oraz moc lampy. Trzeba mieć na uwadze, iż intensywne światło nie jest, aż tak często potrzebne w sypialni, jako, iż jest to przede wszystkim przestrzeń wypoczynkowa. Jednak wybór zbyt małej lampy, również może wpłynąć na niską praktyczność tego rozwiązania, ciemne pomieszczenie, w którym panuje półmrok, nie zawsze zachęca do spędzania w nim wieczorów.

Lampka nocna, czy plafon?

To niemal klasyczny obrazek sypialni małżeńskiej, na którym po obu stronach łóżka stoją lampki nocne, przy których czyta się książki. Jak wiadomo światło punktowe jest bardzo ważne, jednak nie zawsze jego źródłem musi być lampka nocna. Świetnie w tej roli sprawdzają się plafony. Są to eleganckie, płaskie lampy montowane na suficie lub ścianie i właśnie w tym drugim wariancie polecane są w przypadku sypialni. Warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem w okolicach łóżka lub szafy, czy też kosmetyczki. Światło punktowe doskonale oświetla konkretne miejsce, dlatego ułatwia wybór ubrań, czy poranny makijaż. Także wieczorami, gdy spędzamy czas w łóżku i nie ma potrzeby wykorzystywania głównej lampy, można skorzystać z plafonów, które są również bardzo energooszczędne.

Szafa przesuwna a jej oświetlenie

Jak wiadomo, w przypadku przestrzeni mieszkalnych ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Dotyczy to jednoczesnego zachowania praktyczności przestrzeni, bez jej mocnego ograniczania przez dużą ilość elementów, jak meble, czy inne akcesoria. Dlatego popularnym rozwiązaniem są szafy przesuwne w pełnej zabudowie, na których drzwiach umieszczono także lustra, co pozwala na stworzenie praktycznego mebla, pełniącego funkcję garderoby. Z tej racji niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Oczywiście w niewielkich rozmiarów sypialni może się okazać, że świetnie sprawdzi się tylko światło centralne, jednak dla osób ceniących sobie perfekcję i funkcjonalność, dodatkowo zainstalowanie plafonów bezpośrednio obok szafy przesuwnej, dostarczy odpowiednią ilość światła.

Lampy LED podtynkowe

Innym, nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem, wykorzystywanym przede wszystkim jako światło punktowe są lampy LED podtynkowe. Elementy montowane na suficie, pod warstwą tynku, finalnie są idealnie wkomponowane w przestrzeń i ledwo widoczne, gdy pozostają wyłączone. Natomiast ich wykorzystanie zapewnia odpowiednią ilość światła i umożliwia także wybór ilość zapalonych lamp.

Koszt oświetlenia do sypialni

Przede wszystkim ważne jest, jaką ilość świateł przewidujemy do tego pomieszczenia. Każda, dodatkowa lampa to oczywiście większe koszta. Jednak rynek oświetleniowy dostarcza wielu ciekawych produktów w korzystnej cenie. Natomiast lampę lub żyrandol montowane na suficie, można kupić za kilkaset złotych. Wiele jednak zależy od designu oraz modelu ponieważ ceny mogą się różnić, warto wcześnie zaplanować zakupy i porozglądać się za ciekawymi promocjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here