źródło: pexels.com

Kuchnie to ważne miejsce każdego domu. Obok względów praktycznych, jak możliwość przygotowania pysznego posiłku, czy wybornej kawy, można w niej spędzić miło czas przy kubku herbaty, czy podczas rozmowy. Z uwagi na swój charakter oraz sporą ilość czasu, którą spędzamy w tym miejscu, zależy nam, aby kuchnia z jednej strony posiadała estetyczny wygląd, z drugiej natomiast zachowała wszelkie cechy funkcjonalnej przestrzeni. Poprzez możliwość stworzenia pełnej zabudowy meblarskiej, w której fronty tworzą idealną powierzchnię oraz system ich otwierania, w którym nie ma potrzeby stosowania uchwytów, pozwalają na stworzenie dodatkowego uczucia przestrzennego oraz eleganckiej stylizacji. W jaki sposób możemy zatem dobrać lampy do kuchni, aby jak najlepiej doświetlić wymagające tego miejsca?

Światło nad blatem roboczym

W przypadku kuchni o mniejszym rozmiarze najczęściej spotkać można blaty robocze, które ułożone są na całej długości ściany, tej samej, przy której znajduje się zlew. Zapewnia to możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i jej odpowiedniego zagospodarowania. Tym bardziej, iż w blacie wmontowana zostaje także płyta indukcyjna oraz zabudowany jest piekarnik, co przekłada się na spójny, harmonijny wydźwięk całej zabudowy. Z uwagi, iż blaty robocze to przestrzenie, na których przyrządzane są posiłki, warto zastanowić się nad możliwościami ich właściwego oświetlenia. Poprzez szeroki wybór produktów, także interesujące pomysły ze strony projektantów wnętrz, można podpatrzeć rozwiązania bardzo funkcjonalne, eleganckie, a przym bardzo przystępne cenowo.

Dlaczego w doświetleniu przestrzeni sprawdzają się lampy punktowe?

Przede wszystkim mamy możliwość kupna dwóch typów lamp: dających światło punktowe, które doświetla konkretne miejsce oraz rozproszone, przeznaczone do ogólnego rozświetlenia danej przestrzeni. Dlatego montaż lampy o świetle rozproszonym powinien mieć miejsce w centralnym miejscu sufitu, ponieważ takie rozwiązanie przekłada się na najkorzystniejsze wykorzystanie tego rodzaju oświetlenia. Natomiast jeśli interesuje nas doświetlenie danego miejsca, powinniśmy się skupić przede wszystkim na lampach punktowych, które mogą zostać zainstalowane na ścianie lub suficie, a nawet w meblach.

Lampa LED czy listwa LED

Istnieje jeszcze jedna opcja, jeśli chodzi o doświetlenie blatu roboczego w kuchni. Są nią listwy LED, ten typ oświetlenia najczęściej montowany jest na wieńcu dolnym szafek wiszących. Wynika to z faktu umiejscowienia, ponieważ znajdują się one bezpośrednio nad blatem roboczym, na tej samej długości, co on. Dlatego to rozwiązanie zapewnia doskonałe oświetlenie na długości blatu i ułatwia różnego typu prace. Natomiast lampy LED mogą być zamontowane tak samo na suficie, czy ścianie, jak również w samym meblu.

Remont kuchni – czy trzeba wymienić również oświetlenie?

Wszystko zależy od tego, kiedy ostatni raz przeprowadzony był gruntowy remont pomieszczenia. Warto pamiętać, że montaż nowej lampy zapewnia nam wysokiej jakości, energooszczędne rozwiązanie, które pozwoli na bardziej ekonomiczne użytkowanie przestrzeni. Dodatkowo producenci oferują szeroki wybór bardzo modnych, eleganckich lamp o ciekawej kolorystyce i designie, dlatego podczas remontu można rozważyć wymianę także tych elementów. Przede wszystkim rozplanowanie raz jeszcze oświetlenia oraz doświadczenia związane z użytkowaniem kuchni mogą ułatwić podjęcie właściwych decyzji, które będą mieć bezpośredni wpływ na funkcjonalność tego rodzaju miejsc.

Jaki jest koszt oświetlenia do kuchni?

I teraz kwestia najważniejsza, czyli ceny. Jednak odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki rodzaj lamp oraz ilość planujemy zamontować w kuchni. W przypadku światła centralnego, jak lampa, czy żyrandol, w budżet należy wliczyć wydatek rzędu kilkuset złotych. Natomiast światła punktowe, jak plafony, czy lampy led, to koszt kilkudziesięciu złotych przynajmniej za jedną sztukę. Listwy Led plasują się na podobnej półce cenowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here