W miejscach takich, jak kuchnia, spędza się sporo czasu. Nie nie tylko z uwagi na przyrządzanie tam posiłków, czy innego typu prace, jak mniejsze i większe porządki. Jakoś tak się przyjęło, że wiele osób lubi zjeść śniadanie, czy napić się kawy właśnie przy kuchennym stole, czy blacie. W przypadku bardziej przestrzennych rozwiązań, w których istnieje możliwość wykorzystania dodatkowych blatów roboczych, czy zainstalowania tak zwanej wyspy, która służy za przestrzeń roboczą, niejednokrotnie wyposażona w piekarnik oraz płytę indukcyjną, niezbędne staje się także właściwe doświetlenie poszczególnych elementów. Dlatego podczas aranżacji przestrzeni trzeba wziąć pod uwagę, które strefy w kuchni wymagają światła przede wszystkim oraz w jaki sposób rozwiązać to zagadnienie.
Lampa sufitowa w kuchni
Każdy typ pomieszczenia posiada wyznaczoną przestrzeń na suficie, najczęściej w jego centralnym miejscu, gdzie umieszczone zostaje główne źródło światła. W przypadku kuchni świetnie sprawdzają się lampy podsufitowe, które idealnie wkomponowują się w przestrzeń. Dodatkowo zapewniają nie tylko elegancki efekt wizualny, poprzez nowoczesny design, ale spełniają przede wszystkim swoje zadanie, zapewniając właściwe oświetlenie całej przestrzeni. Można także rozważyć zakup plafonów, a nawet żyrandolu. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zagospodarowana została kuchnia. Niewielkie przestrzenie, gdzie znajdują się tylko niezbędne elementy, jak sprzęty AGD i meble, nie wymaga stosowania rozbudowanych lamp. Świetnie sprawdzą się produkty proste, dostarczające jednak światła rozproszonego. Tym bardziej, że przestrzeń robocza, czy w okolicach stołu może zostać doświetlona za pomocą innego typu lamp.
Jakie światło punktowe wybrać do kuchni?
Aby zapewnić sobie możliwość swobodnej pracy także wieczorem, warto również zastanowić się nad kupnem odpowiedniego światła punktowego, które pomoże doświetlić poszczególne miejsca w kuchni. W tej sferze istnieje kilka praktycznych, często subtelnych rozwiązań, które sprawdzają się w różnego typu przestrzeniach.
Listwy LED montowane w meblach
To bardzo popularne rozwiązanie, w szczególności przy okazji pełnej zabudowy kuchni. Z uwagi na rozmieszczenie szafek wiszących, znajdują się one nad blatem roboczym. Dlatego zastosowanie listwy, która montowana jest po całej długości zabudowy, pozwala na stworzenie dodatkowego oświetlenia, które może być wykorzystywane nocą lub jako światło punktowe, przydatne w trakcie wieczornych prac kuchennych.
Lampy LED podtynkowe
To kolejna linia produktów sprytnie zakamuflowanych w konkretnej powierzchni. Najczęściej lampy tego typu montowane są na suficie. Poprzez sposób ich montażu, wyłączone pozostają ledwo widoczne, natomiast po uruchomieniu zapewniają odpowiednią ilość światła punktowego. Z powodzeniem można wykorzystać nawet kilka lamp tego typu, co dodatkowo zwiększy funkcjonalność naszej kuchni.
Plafony na ścianę lub sufit
Ten typ lamp to również świetne źródło światła punktowego. Są to płaskie lampy, świetnie komponujące się z nowoczesnymi przestrzeniami. Producenci dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich rozwiązania sprawdzały się zarówno w przestrzeniach modernistycznych, jak również minimalistycznych.
Czy w kuchni potrzebne jest dodatkowe światło?
Wszystko zależy od nas potrzeb, ale również od samego metrażu kuchni. Niewielkie przestrzenie najpewniej zachowają funkcjonalność podczas wykorzystania wyłącznie głównego oświetlenia. Jednak niski koszt montażu listwy LED lub lamp LED przekłada się na spore zainteresowanie tymi produktami. Przede wszystkim dodatkowe oświetlenie zwiększa funkcjonalność przestrzeni, niejednokrotnie pozwala także na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Koszty związane z tego rodzaju inwestycją, w porównaniu do całości budżetu, jaki potrzeba przeznaczyć na wykończenie kuchni lub jej generalny remont są naprawdę niskie. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż lampy wymieniane są stosunkowo rzadko, dlatego jest to zakup na lata.