Osoby, którym zależy na efektownym i praktycznym wykończeniu przestrzeni lub jej wyremontowaniu, zastanawiają się nie tylko, jakie kwoty będą musieli zainwestować w tego rodzaju przedsięwzięcie, ale również, jakie elementy zastosować, aby był to zakup trafiony. Jak wiadomo, kuchnie to przestrzenie funkcjonalne i praktyczne, w których przygotowuje się posiłki i spędza czas przy kawie lub herbacie.
Czy oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie?
Może wydawać się to nieco zaskakujące, ale rodzaj oświetlenia wpływa na nasze samopoczucie. Dotyczy to przede wszystkim barwy światła elektrycznego. Dlatego w przestrzeniach mieszkalnych, gdzie ważne jest stworzenie komfortowych warunków, przyjemnej i przyjaznej atmosfery, o wiele lepiej sprawdzają się lampy emitujące światło ciepłe. Wyjątek będą stanowić pomieszczenia, takie, jak garderoby, czy łazienki, gdzie Panie przygotowują się do wyjścia do pracy nakładając makijaż, ponieważ najlepiej robić to w świetle neutralnym. Dlatego też rodzi się pytanie: jakiej barwy światło zamontować w kuchni? Najlepiej oscylować pomiędzy światłem ciepłym a neutralnym. Lampy imitujące światło ciepłe doskonale sprawdzą się zarówno do nowoczesnych salonów jak i przytulnych sypialni. Psychologie stwierdzają, że ciepłe barwy mają wpływ na nasze samopoczucie, wprowadzają atmosferę komfortu, a nawet poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony jasne, chłodnawe światło może pobudzać do działania. Czy można zatem wykorzystać różne nasycenie światła podczas aranżacji przestrzeni kuchennej?
Lampy LED montowane w meblach
Praktycznym zastosowaniem tego typu lamp jest możliwość ich użytkowania zamiast głównej lampy. Pozwala to redukować koszty związane z energią elektryczną, z drugiej natomiast umożliwia doświetlenie konkretnej przestrzeni. To, czy zdecydujemy się na kupno lamp emitujących światło ciepłe lub zimne powinno być uzależnione od tego, jaki rodzaj światła daje główna lampa w pomieszczeniu. Lepiej oscylować w podobnej tonacji, niż mieszać ze sobą barwy. Wyjątek mogą stanowić listwy LED, które pełnią w dużej mierze funkcję estetyczną i pozwalają na podświetlenie blatu np. późnym wieczorem, kiedy inni domownicy już śpią, a my nie chcemy rozświetlać całej kuchni. Sam montaż lampy w meblu, najczęściej szafce wiszącej zapewnia doświetlenie blatu na całej jego długości, o ile wykorzystano odpowiednią ilość lamp.
Jaki rodzaj lampy wybrać?
I teraz najważniejsze, czyli ceny oświetlenia do kuchni. Podczas planowania budżetu związanego z wykończeniem przestrzeni lub jej remontem, musimy przecież uwzględnić w budżecie takowy wydatek. Jaka jest cena żyrandolu do kuchni lub lampy? Wszystko zależy od tego, jaki typ produktów będzie nas interesować. Jeśli podejmujemy się aranżacji niewielkich rozmiarów kuchni, możemy rozważyć kupno pojedynczego żyrandolu, który z pewnością poradzi sobie z doświetleniem całej powierzchni. Ceny tego typu produktów wynoszą średnio 400 – 600 złotych. Za takie pieniądze możemy oczekiwać od produktu nie tylko wytrzymałości, ale też funkcjonalności, a przede wszystkim estetycznego, nowoczesnego wyglądu. Natomiast otwarte przestrzenie kuchenne, pełniące rolę aneksu, przechodzące bezpośrednio w salon, mogą wymagać bardziej rozbudowanego źródła światła. Trzeba pamiętać, że najczęściej projekty tego typu uwzględniają światło główne zarówno w przestrzeni kuchennej jak i salonie, nie stosuje się natomiast tylko jednej lampy, której zadaniem będzie oświetlenie obu typów pomieszczeń, ponieważ rzadko się to sprawdza i jest mało praktyczne. Koszt plafonu montowanego pod sufitem, który posiada kilka lamp może wynosić od około 400 złotych wzwyż. Średnio na ten wydatek trzeba przeznaczyć około 800 złotych. Podobnie wyglądają ceny, jeśli chodzi o lampy podsufitowe, które również są nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Niższe są natomiast koszta oświetlenia dodatkowego, jak lampy LED, czy listwy LED. Jeśli chodzi o lampy, za pojedynczą sztukę zapłacimy około 80 złotych. Również około 80 złotych wyniesie nasz całkowity koszt kupna listwy LED wraz z taśmą ledową.