źródło: pexels.com

Przestrzenie mieszkalne wymagają odpowiedniego zaplanowania. Świetnie sprawdza się wykorzystanie niewielkich pomieszczeń, jako miejsca użytkowe. Poprzez możliwość tworzenia spójnych klimatycznie kompozycji, z uwzględnieniem funkcjonalności mieszkania, czy domu, a także zachowaniem jednoczesnej przestronności, wielu architektów w sprytny sposób aranżuje część sypialni na poczet garderoby. To bardzo modne rozwiązanie. W wielu przypadkach w samej sypialni wykorzystana zostaje tapeta na ścianie, w której mieszczą się drzwi do garderoby, a poprzez specjalną technikę ich montażu, możliwe jest uzyskanie całkowicie gładkiej nawierzchni, w której drzwi, również pokryte tapetą, pozostają niemal niewidoczne.

Czy oświetlenie w garderobie jest aż tak ważne?

Można pomyśleć sobie: „Dobrze, to tylko garderoba, przecież nie spędzam tam za dużo czasu, wchodzę po ubrania, przymierzam i wychodzę.” Niektóre Panie nakładają tam makijaż, jednak w ciągu dnia nie spędza się tam praktycznie czasu. Czy faktycznie trzeba przywiązywać uwagę do rodzaju lamp zakupionych do garderoby? Odpowiedź brzmi: „Zdecydowanie tak!”. Przede wszystkim, nawet jeśli przesiadujemy tam tylko chwilę, trudno wybrać odpowiedni strój bez właściwego oświetlenia. Oczywiście garderoby to pomieszczenia niewielkich rozmiarów, dlatego najważniejsze, aby w odpowiedni sposób doświetlić miejsce nad szafą lub lustrem.

Światło punktowe czy rozproszone?

Wbrew pozorom nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wiele zależy od wielkości samej garderoby. W przypadku przestrzeni, w których mieszczą się tylko szafa i ewentualnie toaletka, a całkowita powierzchnia nie przekracza kilku metrów kwadratowych, zakup lampy lub żyrandolu stanowiących źródło światła rozproszonego może okazać się zbędny. W gruncie rzeczy nie ma potrzeby oświetlania całego wnętrza. Najważniejsze to zapewnić widoczność w okolicach szafy, czy lustra. Dlatego sam wybór lamp punktowych, może okazać się strzałem w dziesiątkę, który również pozwoli zaoszczędzić pewne sumy pieniędzy. Natomiast w przypadku bardziej przestronnej garderoby można rozważyć zakup żyrandolu, jednak trzeba mieć na uwadze, iż w dalszym ciągu zastosowanie dodatkowych lamp punktowych okaże się niezbędne, w celu zapewnienia dobrej widoczności.

Jaki typ lampy punktowej wybrać do garderoby?

A teraz najważniejsze – czyli moment wyboru lampy punktowej do naszej garderoby. Jakie możliwości mamy i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas tego typu zakupów? To zależy od tego, czy w garderobie Panie planują również wykonywać makijaż. Dlaczego? Ponieważ wedle stylistów i osób blisko związanych z makijażem, światłem najlepszym do jego wykonania jest to neutralne, czyli takie pomiędzy zimnym a ciepłym. Jeśli więc chcemy stworzyć odpowiednią przestrzeń do zadań kosmetycznych powinniśmy to mieć na uwadze. Dlatego w tym przypadku można rozważyć zakup plafonów umieszczanych na ścianie lub suficie. Są to eleganckie, płaskie elementy, które świetnie komponują się z przestrzenią. Innym rozwiązaniem okazują się lampy LED podtynkowe, również zapewniające idealne oświetlenie miejscowe. Oczywiście trzeba pamiętać, że niewielki rozmiar lampy może wpłynąć na potrzebę zakupu ich większej ilości, jak na przykład dwie lub więcej. Alternatywą dla tych produktów, która bez wątpienia kojarzona jest z klasycznymi garderobami, jest lustro z lampkami. Dla niektórych to fikuśny pomysł, jednak posiada on wielu zwolenników, a co ciekawsze, coraz więcej producentów oświetlenia stawia na to rozwiązanie.

Światło w szafie

Oczywiście możliwe jest także stworzenie przestrzeni użytkowej, jak szafa przesuwna, w środku której znajdować się będą światła ułatwiające poszukiwanie ubrań. W tym przypadku bardzo popularne są listwy LED, montowane od spodu półki. Możliwość instalacji czujnika zwiększa funkcjonalność szafy, która „zaświeca się” w momencie rozsunięcia drzwi. Oczywiście są to akcesoria dodatkowe, jednak ich koszt, przy okazji realizacji szafy przesuwnej, jest stosunkowo niewielki, natomiast praktyczność i funkcjonalność, jakie się z tym wiążą, są od razu odczuwalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here